20/01/2018 19:00 Super League B 17/18 40'

Chronotechnica Dinosaurs1112141754
Mytilineos2417191474

Κλειστό Γυμναστήριο Παλλήνης
Leof. Marathonos 7, Pallini 153 51, Greece

Στον αγώνα μεταξύ των DINOSAURS και του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟY, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 54 – 74.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με διάθεση και πίεσαν από την αρχή το τέμπο έχοντας συνεχείς απόπειρες αιφνιδιασμών μετά από ριμπάουντ, τους φιλοξενούμενους όμως με πρωταγωνιστή τον Μπερδεμπέ Α. να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα με το σκορ να είναι 8 – 11 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τον Μυτιληναίο να συνεχίζει να ευνοείται από τον γρήγορο ρυθμό και με πρωταγωνιστή τον Ορφανό Δ. κυριάρχησε και στα ριμπάουντ, τους DINOSAURS να αρχίζουν να έχουν πολλά αβίαστα λάθη, γύρισαν σε άμυνα ζώνης 2 – 3 στην προσπάθεια τους να αντιδράσουν αλλά οι αντίπαλοί τους με τρίποντο του Μπερδεμπέ Α. πήραν διψήφιο προβάδισμα, με το σκορ στο τέλος περιόδου να είναι 11 – 24.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με καλάθι του Βυζαντίου Δ. η διαφορά ανέβηκε στους 15 πόντους, τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να μην έχουν καθαρές τελικές επιλογές και να βλέπουν τους αντιπάλους τους να μετατρέπουν διαρκώς τις άμυνες σε αιφνιδιασμούς και την διαφορά να εκτοξεύεται σε 20 πόντους στα μισά της περιόδου, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 23 – 41.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες των DINOSAURS να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά να είναι εμφανές πως δεν βρέθηκαν στην καλύτερη αγωνιστική μέρα και τους παίκτες του Μυτιληναίου να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, διατηρώντας τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και μια διαφορά ασφαλείας, παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μποταζής Μ. με 15 και Μουρμούρης Π. με 11, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Μπερδεμπές Α. με 19 (2) και Ορφανός Δ. με 11 πόντους αντίστοιχα.