DINOSAURS B.C. – HEWLETT PACKARD

07/02/2016 18:00 League C1 15/16 40'

Ζηρίνειο
Leof. Kifisias 192, Kifisia 145 62, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ των Dinosaurs B.C. και της Hewlett-Packard, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 62 – 43.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 3–2. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές και με χαμηλά ποσοστά στα πρώτα λεπτά με τους Dinosaurs όμως να βγάζουν μεγαλύτερη ενέργεια και κυρίως τρέχοντας αιφνιδιασμούς να παίρνουν μία διαφορά 2 κατόχων στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο η Hewlett-Packard άρχισε να βελτιώνεται τόσο στις τελικές επιλογές όσο και στον επιθετικό της ρυθμό με την περίοδο να κλείνει με σκορ 16 – 16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το τέμπο του αγώνα βελτιώθηκε σημαντικά με τις δύο ομάδες να έχουν λυθεί επιθετικά, να είναι κοντά στο σκορ το οποίο στα μισά παρέμεινε ισόπαλο με σκορ 22-22. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι γηπεδούχοι πάλι με πιο physical άμυνες και περισσότερη μαχητικότητα ξαναπήραν μια διαφορά 2 κατόχων και με δύο σερί τρίποντα στο τελευταίο λεπτό έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 32 – 23.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι και πάλι μπήκαν πιο δυνατά και στις δύο πλευρές του γηπέδου και με καλές άμυνες και αιφνιδιασμούς πήραν μια διαφορά 16 πόντων με το σκορ στα μισά να είναι 41 – 26. Στο δεύτερο μισό η Hewlett-Packard προσπάθησε να ανεβάσει και αυτή τον ρυθμό με καλύτερες άμυνες και απόπειρες αιφνιδιασμών με την περίοδο να κλείνει με σκορ 46 – 31.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε κυρίως με σετ επιθέσεις με τους φιλοξενούμενους οπότε βασίζονταν σε picks στη μπάλα και Drives να βρίσκουν λύσεις, αλλά να μην μπορούν να μειώσουν μιας και οι περισσότερες επιθέσεις κατέληγαν σε σουτ τριών πόντων. Η γηπεδούχοι από την άλλη πλευρά συνέχισαν να σημαδεύουν την ρακέτα των αντιπάλων και με καλύτερα ποσοστά ανέβασαν την διαφορά στους 20 πόντους στα πρώτα 4 λεπτά. Στο υπόλοιπο του παιχνιδιού δεν άλλαξε κάτι στο τέμπο του αγώνα με τους γηπεδούχους να διατηρούν τη διαφορά και να παίρνουν τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Βλάχος Κ. με 17 (1) και Βλάχος Ι. 16 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Παπακωσταντίνου Δ. με 12 και Δήμας Χ. με 8 (1) πόντους αντίστοιχα.