09/12/2018 18:40 Commercial League A 18/19 6 40'

Chronotechnica Dinosaurs1311101044
Cosmote e-Value1216131455

Κλειστό Γυμναστήριο Παλλήνης
Leof. Marathonos 7, Pallini 153 51, Greece

Στον Αγώνα της 6ης Αγωνιστικής μεταξύ των DINOSAURS B.C. και της Cosmote e-Value, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 44 – 55.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο χαρακτηρίστηκαν από γρήγορες επιθέσεις αλλά με βιαστικές τελικές επιλογές, τα ποσοστά ήταν χαμηλά και το σκορ 2 – 7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματα τους και με run 7 – 2 ισοφάρισαν, τα ποσοστά παρέμειναν σχετικά χαμηλά, οι δύο αντίπαλοι σημάδεψαν την αντίπαλη ρακέτα και η περίοδος έκλεισε με σκορ 13 – 12.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και πάλι ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε γρήγορος, οι παίκτες και από τις δύο πλευρές συνέχισαν να έχουν αρκετά αβίαστα λάθη, οι άμυνες όμως ήταν καλές και δυνατές και το σκορ 20 – 20 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου το παιχνίδι παρέμεινε ίδιο, με την E-VALUE να καταφέρνει να πάρει διαφορά 2 κατοχών αλλά δεν κατάφερε να ξεφύγει, οι άμυνες και πάλι είχαν τον πρώτο λόγο και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 24 – 28

Στο 3ο Δεκάλεπτο οι δύο αντίπαλοι συνέχισαν να πάνε neck and neck, με το σκορ να είναι 32 – 34 στα πρώτα 5 λεπτά αλλά στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αργά αλλά σταθερά άρχισαν να ευνοούνται από το δυναμικό και physical παιχνίδι, με run 2 – 9 κατάφεραν για πρώτη φορά να πάρουν διαφορά 3 κατοχών και η περίοδος έκλεισε με σκορ 34 – 41.

Στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και επιθετικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες των DINOSAURS να δείχνουν μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να βρουν ρυθμό και να μειώσουν και τους παίκτες της E-VALUE να συνεχίζουν να χτίζουν την διαφορά ανεβάζοντας την σε 10 πόντους στα πρώτα 5 λεπτά και διατηρώντας έως το τέλος ένα προβάδισμα 2 τουλάχιστον κατοχών πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μουρμούρης Π. με 14 και Βλάχος Α. με 11 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Τζαβελάκης Θ. με 13 (1) και Γεωργόπουλος Ν. με 12 (2) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Αντωνόπουλος, Μαρίνος