14/04/2019 18:40 Commercial League A 18/19 18 40'

Chronotechnica Dinosaurs1417111456
Grant Thornton121324958

Κλειστό Γυμναστήριο Παλλήνης
Leof. Marathonos 7, Pallini 153 51, Greece

Στον Αγώνα μεταξύ των DINOSAURS B.C. και της GRANT THORNTON, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 56 – 58.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες ζώνης 2 – 3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με καλύτερα πατήματα και σερί 0 – 4 αλλά οι αντίπαλοι τους αντέδρασαν με δικό τους run 6 – 0 και το σκορ έγινε 6 – 4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι παίκτες και από τις δύο πλευρές σε οργανωμένες επιθέσεις και με καλές τελικές επιλογές, όμως οι DINOSAURS με πιο πολυπρόσωπη επιθετική παραγωγή διατήρησαν διαφορά βραχείας κεφαλής, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 14 – 12.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ορθολογικό, καλό και ανταγωνιστικό μπάσκετ, ενώ παράλληλα πήγαν κυριολεκτικά neck and neck και εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 31 – 25 στο τέλος του ημιχρόνου και σε 42 – 49 στο τέλος της 3ης περιόδου. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο οι DINOSAURS μάζεψαν με σερί 4 – 0 αμέσως την διαφορά, οι επιθέσεις και πάλι κυρίως σε σετ, καμμία ομάδα και πάλι δεν κατάφερε να ξεφύγει και το σκορ ήταν 48 – 52 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά οι άμυνες δυνάμωσαν και είχαν τον πρώτο λόγο, οι παίκτες έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα και στις δύο πλευρές του γηπέδου, (με το σκορ με τρίποντο του Μποτοζή Μ.) να διαμορφώνεται σε 56 – 54 με 1′ και με δύο βολές του Τζαβάρα Χ. σε 56 – 56 με 15” και κατοχή για GRANT THORNTON στην οποία οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να τραβήξουν φάουλ και πάλι με 2 εύστοχες βολές (από τον Ατσαλάκη Κ. αυτή την φορά) διαμόρφωσαν το τελικό 56 – 58 και πήραν τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Τσάτσης Π., Μακρής Γ.