04/11/2018 18:30 Commercial League A 18/19 1 40'

Chronotechnica Dinosaurs1627111973
ThinkDigital1413182065

Κλειστό Γυμναστήριο Παλλήνης
Leof. Marathonos 7, Pallini 153 51, Greece

Στον Αγώνα της 1ης Αγωνιστικής μεταξύ των DINOSAURS B.C. και της THINK DIGITAL GROUP (TDG) οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 73 – 65.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες επέλεξαν οργανωμένες κυρίως επιθέσεις στην αρχή, με τους γηπεδούχους όμως να ευνοούνται από τον αργό ρυθμό και να διατηρούν προβάδισμα 1 – 2 κατοχών, ενώ στο 4ο λεπτό πίεσαν και για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ, με το σκορ να είναι 12 – 3 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια παρόλα αυτά η THINK DIGITAL γύρισε σε άμυνα ζώνης με αποτέλεσμα να βγάλει τους αντιπάλους από τον ρυθμό τους και βγάζοντας διαδοχικές άμυνες να έχει ευκαιρίες για αιφνιδιασμούς και να μειώσει σε 16 – 14 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι DINOSAURS  πήραν φωτιά και με 3 σερί τρίποντα έκαναν ένα run 11 – 1 στα πρώτα 2:30” λεπτά, ανεβάζοντας το προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα, με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν μετά το 3ο λεπτό και το σκορ να είναι 31 – 23 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου το τέμπο του αγώνα παρέμεινε καλό, οι άμυνες ήταν καθαρές και οι DINOSAURS διατήρησαν διαφορά 3 κατοχών μέχρι τα τελευταία 2 λεπτά όπου με ένα επιθετικό ξέσπασμα ανέβασαν την διαφορά σε 15+ πόντους και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 43  -27.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο τέμπο και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους γηπεδούχους να διατηρούν με άνεση ένα προβάδισμα 3+ κατοχών (κλείνοντας το 3ο Δεκάλεπτο με σκορ 54 – 45), μέχρι το 4ο Δεκάλεπτο όπου οι παίκτες της THINK DIGITAL μπήκαν με εξαιρετική συγκέντρωση και πατήματα στο παρκέ και επιβάλλοντας φρενύρη ρυθμό στον αγώνα (τρέχοντας αδιάκοπα σε αιφνιδιασμούς) έκαναν ένα run μειώνοντας σε 4 πότντους, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 60 – 64 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι παίκτες και από τις δύο ομάδες έβγαλαν πολύ ενέργεια και έδειξαν μαχητικότητα σε κάθε φάση αλλά η ομάδα των DINOSAURS έχοντας πολλές 2ες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ κατάφερε να κρατήσει προβάδισμα τουλάχιστον 2 κατοχών έως το τέλος παίρνοντας τελικά και την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μποτοζής Μ. με 27 (4) και  Μουρμούρης Π. με 12, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μαυρίκιος Ν. με 21 και Μάργαρης Β. με 14 (2) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ζιώγας Α., Δράκος Θ.