11/04/2018 21:45 Super League B 17/18 40'

Chronotechnica Dinosaurs1518171565
UCI1013161251

Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Στον Αγώνα μεταξύ των DINOSAURS και της UCI, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 65 – 51.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο σε σετ κυρίως επιθέσεις στα πρώτα 3 λεπτά ενώ παρουσιάστηκαν διαστακτικές επιθετικά αλλα στην πορεία οι γηπεδούχοι πίεσαν μετά από ριμπάουντ για αιφνιδιασμούς με το σκορ να είναι 6 – 5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι DINOSAURS συνέχισαν να πιέζουν το τέμπο, με τον Λεμπούση Β. να κυριαρχεί στα ριμπάουντ την UCI να ακολουθεί το γρήγορο παιχνίδι και την περίοδο να κλείνει με σκορ 15 – 10.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι στον ίδιο ρυθμό με τους δύο αντιπάλους να τρέχουν σε αιφνιδιασμούς και σε επιθέσεις στο transition αλλά με τους γηπεδούχους να διατηρούν προβάδισμα 1 – 2 κατοχών και με 2 σερί τρίποντα των Τσουρλάκη Γ. και Μποτόζη Μ. ανέβασαν την διαφορά σε 3 κατοχές και αμέσως μετά με καλάθι του Μουρμούρη Π. σε 10 πόντους και συνεχίζοντας να έχουν πολλές 2ες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 33 – 43.

Στο 3ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τις άμυνες όμως να δυναμώνουν, τους παίκτες της UCI να μην λύνονται επιθετικά και να μην έχουν καλά ποσοστά και τους παίκτες των DINOSAURS να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα και με καλή παραγωγή από assist έκλεισαν την περίοδο με σκορ 50 – 39. Στο 4ο Δεκάλεπτο παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι φορτώθηκαν από νωρίς με φάουλ βλέποντας 2 παίκτες τους να κάθονται στον πάγκο με 5 φάουλ και άλλους 2 να έχουν 4 φάουλ, ενώ οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με σαφώς καλύτερα πατήματα και με μαχητικότητα και 3 σερί καλάθια του Φιλίππου Α. μείωσαν σε 5 πόντους στα μισά της περιόδου. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα όμως η ομάδα των DINOSAURS ξαναβρήκε συγκέντρωση και καθαρό μυαλό ανεβάζοντας εκ νέου και διατηρώντας την διαφορά σε 3+ κατοχές παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Μακρής, Δράκος