44 - 62

12/02/2019 20:10 Super League A 18/19 13 40'

DNV81281644
UCI1018211362

Στον Αγώνα της 13ης Αγωνιστικής μεταξύ της DNVGL και της UCI, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 44 – 62.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι οι παίκτες και από τις δύο πλευρές μπήκαν νευρικοί και είχαν χαμηλά ποσοστά, αλλά με 4 σερί πόντους του Στρατηγαρέα Π. η UCI πήρε προβάδισμα 2 κατοχών και το σκορ ήταν 2 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου η DNVGL αντέδρασε και με 2 διαδοχικά κλεψίματα και καλάθια στον αιφνιδιασμό ισοφάρισε, ενώ σε οργανωμένες επιθέσεις έδειξε υπομονή και γύρισε την μπάλα αλλά παρέμεινε άστοχη, το παιχνίδι συνέχισε σε αργό τέμπο με χαμηλή παραγωγή και η περίοδος έκλεισε με σκορ 8 – 10.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες, η UCI με το καλημέρα με goal foul πήρε διαφορά 5 πόντων, οι αντίπαλοι της αντέδρασαν άμεσα με διαδοχικά κλεψίματα και assist του Καλατζή Σ. ισορροπώντας το παιχνίδι, οι παίκτες άρχισαν να ζεσταίνονται και το σκορ έγινε 14 – 17 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία της περιόδου παρόλα αυτά ο Στρατηγαρέας Π. πήρε φωτιά και με 2 σερί τρίποντα ανέβασε την διαφορά σε 3 κατοχές, με την ομάδα της DNVGL να συνεχίζει να παίζει ομαδικά μπροστά αλλά χωρίς αποτέλεσμα απέναντι στην ζώνη των αντιπάλων και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 20 – 28.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό του αγώνα και στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό και ορθολογικό μπάσκετ αλλά η διαφορά ανέβηκε από νωρίς στην 3η περίοδο σε διψήφια επίπεδα, με τους παίκτες της DNVGL να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος (κερδίζοντας το επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου) αλλά παράλληλα ήταν εμφανές πως δεν βρέθηκαν στην καλύτερη επιθετικά μέρα και τους παίκτες της UCI να συνεχίζουν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και διατηρώντας μία σταθερή διαφορά 10+ πόντων έως το τέλος πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σαμαρίδης Γ. με 11 (2) και Καλατζής Σ. με 7, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Στρατηγαρέας Π. με 21 (3) και Φιλίππου Α. με 15 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Στρέμπας, Γρίβα