31/03/2024 20:00 Commercial League A 23/24 16 40'

Easy Education115151041
KPMG141891354

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 1 (Ξιφασκίας)

Ακόμη μία σημαντική πέτυχε η ομάδα της KPMG αυτή τη φορά με 41-54 επί της ομάδας της EASY EDUCATION.  Έτσι με ρεκόρ 7-2 ήρθε ακόμη πιο κοντά στην τετράδα, με την EASY EDUCATION να πέφτει στο 3-8 και να έχει δύσκολο έργο στα play off.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε αποκλειστικά στην ομάδα της KPMG. Αν και δεν ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα είχε τον Γκούτση με 2 τρίποντα να της δώσει ένα μικρό προβάδισμα. Ο Καραθάνος της EASY EDUCATION κράτησε την ομάδα του κοντά στο σκορ την ώρα που η KPMG έδειχνε να ανεβάζει την ένταση της (11-14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η επικράτηση της KPMG ήταν ολοκληρωτική. Με γρήγορο μπάσκετ, αιφνιδιασμούς και κλεψίματα κατάφερε να κλείσει τους διαδρόμους στην άμυνα της και ταυτόχρονα να βρει εύκολα καλάθια για το 16-32 του ημιχρόνου.

Η EASY EDUCATION αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο. Με περισσότερη υπομονή και καλύτερες επιλογές στην επίθεση κατάφερε να κάνει το καλύτερο επιθετικό της δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους 15-9 να μειώσει κάπως τη διαφορά σε 31-41.

Όμως η προσπάθεια της έμεινε στη μέση, με την KPMG ξανά παίρνει τα ηνία του αγώνα, να βγάζει καλές άμυνες και να ανεβάζει και πάλι τη διαφορά. Το τελικό 41-54 ήρθε δίκαια και χωρίς άγχος για τους φιλοξενούμενους.

Καλλινιδης, Μαρμαρίδης και Λημνίδης οι καλύτεροι των νικητών. Τζαμτζής και Τζανετής ξεχώρισαν για την EASY EDUCATION.