55 - 68

22/04/2024 19:00 Commercial Cup 23/24 3 40'

Easy Education1513121555
Novibet2013152068

Μία σχετικά δύσκολη νίκη πέτυχε η ομάδα της NOVIBET (Super League) απέναντι στην ομάδα της EASY EDUCATION (Commercial League A) με 55-68, πανηγυρίζοντας έτσι την πρόκριση στη φάση των 4 του Commercial Cup B, όπου θα συναντήσει το νικητή του ζευγαριού INTRACOM vs SPRING MARINE.

Η EASY EDUCATION έκανε πολύ καλό ξεκίνημα στον αγώνα και με τον Τζαμτζή (6 πόντοι) πήρε ένα μικρό προβάδισμα με 11-8. Η NOVIBET αντέδρασε με πρωταγωνιστή τον Πατρίκιο έτρεξε ένα σερί 0-10 για να κλείσει το δεκάλεπτο με 15-20!

Οι άμυνες δυνάμωσαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με τα καλάθια να μπαίνουν με δυσκολία. Η EASY EDUCATION  μείωσε σε 20-22, με τη NOVIBET να βρίσκει επιθετικές λύσεις με τον Τσιτούρα για το 28-33 του ημιχρόνου.

Η άμυνα ζώνης της EASY EDUCATION  αιφνιδίασε τους αντιπάλους της με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει σε 36-36 με τον Τζαμτζή να συνεχίζει το επιθετικό του κρεσέντο. Όμως το διάβασμα της άμυναας και τα τρίποντα του Αποστολίδη επανάφεραν τη NOVIBET σε ρόλο οδηγού πριν την τελική ευθεία του αγώνα (40-48).

Τα τρίποντα κράτησαν την EASY EDUCATION  κοντά στο σκορ (48-54) όμως η NOVIBET είχε και εκείνη τις λύσεις στην επίθεση, πέτυχε μεγάλα τρίποντα και η διαφορά ανέβηκε για να πάρει τελικά τη νίκη χωρίς άγχος.

Κεφαλάς, Τσιτούρας, Πατρίκιος και Πολύζος συνέθεσαν μια τετράδα φωτιά για τη NOVIBET, Τζαμτζής, Τζανετής και Καραντζής οι κορυφαίοι της EASY EDUCATION.

Τζαμτζής Βασίλειος (Παίκτης EASY EDUCATION)