03/02/2024 15:00 Commercial League A 23/24 9 40'

Team1234OTT
Easy Education23131114869
OTE Cosmote1816198667

Χρειάστηκε η παράταση ώστε η ομάδα της EASY EDUCATION να πάρει την πρώτη της νίκη στην Commercial League A! Θύμα της η έμπειρη ομάδα του OTE COSMOTE μετά από ένα παιχνίδι με εντάσεις, συναρπαστική εξέλιξη και σπουδαίους πρωταγωνιστές.

Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν εντυπωσιακά τον αγώνα, με τρομερή ευστοχία και όρμοφο επιθετικό μπάσκετ. Με πρωταγωνιστή τον Κανλή (9 πόντοι στο δεκάλεπτο) ο OTE COSMOTE και με τους Τζαμτζή και Τζανέτη οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, όμως τα 2 τρίποντα του Γκατζηρούλη έφεραν την EASY EDUCATION  μπροστά με 23-18!

Η επιθετική συγκομιδή και των δύο έπεσε στην συνέχεια, με τις άμυνες να αρχίσουν να προσαρμόζονται στα ατού των αντιπάλων. Η έμπειρη ομάδα του OTE COSMOTE με παιχνίδι στο ζωγραφιστό και με τρίποντο του Κανλή μείωσε σε 36-34 στο ημίχρονο.

Η κυριαρχία του OTE COSMOTE συνεχίστηκε στην επανάληψη όταν με ένα επιμέρους 11-19 πήρα κεφάλι με +6 (47-53) μπαίνοντας στην τελική ευθεία ως φαβορί.

Όμως η EASY EDUCATION έκανε τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο, ειδικά στα πρώτα λεπτά, όταν με ένα 9-0 πήραν κεφάλι στο σκορ (56-53). Ο Μπότσικας με 3 βολές έκανε το 56-56, με τον αγώνα να αποκτά άγρια ομορφιά. Και τις δύο ομάδες να χάνουν επιθέσεις μετά το 61-61, με τον OTE COSMOTE να χάνει την τελευταία.

Με δύο καλάθια του Γκατζηρούλη η EASY EDUCATION έκανε το 65-61, για να μειώσει με τρίποντο ο Μπότσικας (65-64). Μετά μπήκαν μόνο πόντοι από τη γραμμή των βολών, με την EASY EDUCATION  να αποδεικνύεται πιο ψύχραιμη να κατακτά μία σπουδαία νίκη!

Τζαμτζής, Τζανετής και Γκατζηρούλης οι κορυφαίοι των νικητών. Μπότσικας, Κανλής και Ζωγόπουλος οι καλύτεροι για τον OTE COSMOTE.

Γουμενος Σταυρος (Παίκτης Easy Education)

Γκόρτσας Ευάγγελος (Παίκτης OTE Cosmote)