15/02/2024 19:30 Shipping League C 23/24 12 40'

Edge Maritime810121040
Wilhelmsen248102163

Βοηθητικά Σ.Ε.Φ. (Εντός Σταδίου)
Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Εύκολη νίκη πέτυχε η ομάδα της WILHELMSEN  επί της ομάδας του EDGE MARITIME με το τελικό 40-63 να μην αφήνει πολλά περιθώρια για αναλύσεις. H WILHELMSEN διπλασίασε τις φετινές της νίκες επί της EDGE MARITIME για την Shipping League C και με ρεκόρ 4-3 έχει βάσιμες ελπίδες για την τετράδα, ένα στόχο που σβήνει για τους φιλότιμους αντιπάλους της.

Το εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που έκανε από την αρχή την διαφορά για την WILHELMSEN. Η άμυνα ζώνης δυσκόλεψε αφάνταστα την EDGE MARITIME με την WILHELMSEN να κάνει ένα εξαιρετικό επιθετικά πρώτο δεκάλεπτο πετυχαίνοντας 24 πόντους και δεχόμενη μόνο 8.

Ο ρυθμός της WILHELMSEN έπεσε στην συνέχεια, με την επίθεση της να μην συνεχίζει στην ίδια εντυπωσιακή αποτελεσματικότητα, όμως η άμυνα της συνέχισε να βραχυκυκλώνει τους αντιπάλους της και η διαφορά να μην πέφτει κάτω από τους 10 πόντους, με την ΕDGE MARITIME να κερδίζει με 2 πόντους διαφορά και τα δύο επόμενα δεκάλεπτα και τη διαφορά να πέφτει στους 12 πόντους (30-42).

Η WILHELMSEN όμως ανέβασε και πάλι την αποτελεσματικότητα της στην τέταρτη περίοδο, έλεγξε τον ρυθμό και ανέβασε και πάλι τη διαφορά μέχρι τη μέγιστη τιμή της στη λήξη του αγώνα.

MVP του αγώνα ο Φωτεινάκης με 24 πόντους, 4 μπλοκ και 6 ριμπάουντ. Αντωνάκος, Κοντόπουλος και Λιμπεράτος ακολούθησαν σε απόδοση. Ριφιώτης και Βαξεβανίδης οι καλύτεροι της EDGE MARITIME.