28/01/2018 14:30 Super League B 17/18 40'

Elpen0819121756
Φ.Σ.Α.1406140741

Σπουδαία εμφάνιση και θετικό αποτέλεσμα συνδύασε η ομάδα της ELPEN το απόγευμα της Κυριακής 28/01 στο κλειστό του Deree απέναντι στην μαχητική ομάδα του Φ.Σ.Α που παρολο τις πολλές απουσίες άντεξε και κοντράρισε στα ίσα για 3 δεκάλεπτα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε παρά πολύ καλά για τους φιλοξενούμενους που με πολύ στοχευμένες επιλογές στην επίθεση κατάφερε και προηγήθηκε στο 5ο λεπτό περίπου με 4 – 8. Σε αυτό το διάστημα τόσο ο Κάππας όσο και ο Μπάλλας συνέβαλαν στο πολύ καλό 1ο πεντάλεπτο της ομάδας τους πετυχαίνοντας 4 και 3 πόντους αντίστοιχα. Οι γηπεδουχοι μπήκαν αρκετά παθητικά στο ματς τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Η αμυντική λειτουργία της ομάδας δεν ήταν ιδιαίτερα επιτυχημένη ενώ επιθετικά ο Βλασσόπουλος με ένα δικό του σουτ at the buzzer  βοήθησε την ομάδα του να μειώσει σε 08 – 14.

Στην 2η περίοδο οι παίχτες της ELPEN βελτιώθηκαν σημαντικά και με ένα γρήγορο σερί 8 – 0 πέρασαν μπροστά με 16 – 14 χάρις 2 τρίποντα του Κοσκινά Ε. Εν συνέχεια εξακολούθησαν να πιέζουν τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση κρατώντας για περίπου 7 λεπτά την αντίπαλη ομάδα στους 16 πόντους συνολικά! Επιθετικά δεν επαναπαύτηκαν και μετα από λίγο την σκυτάλη πήρε ο εταίρος Κοσκινάς που πέτυχε και εκείνος με την σειρά του άλλους 5 πόντους και έτσι το ημίχρονο έκλεισε με την ELPEN να προηγείται με 27 – 20.

Στην έναρξη του 3ου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν και να γίνουν πιο απειλητικοί και περίπου στα μισά το κατάφεραν. Ο Τσίγκρας με 2 τρίποντα και Πλακογιάννης με 2 δίποντα έφεραν το ματς σχεδόν στα ίσα κάνοντας το σκορ 34 – 32. Σε εκείνο το σημείο όμως οι γηπεδούχοι ανέκτησαν ρυθμό και καθαρό μυαλό και χάρις ένα δίποντο του Μπονώρη και άλλο ένα του Καπατσούλια έκλεισαν την περίοδο έχοντας πάρει ένα μικρό αλλά σημαντικό προβάδισμα με το σκορ να διαμορφώνεται στο 39 – 34 υπέρ τους.

Στην 4η και τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν μεταμορφωμένοι σημαντικά προς το καλύτερο. Όλα ξεκινούσαν από το αρκετά πιεστικό man to man το οποίο εγκλώβισε τους αντιπάλους και τους ώθησε σε συνεχής λάθος επιλογές. Επιθετικά τα αδέρφια Κοσκινά συνέχισαν να σκοράρουν με αποτέλεσμα περίπου στην μέση της περιόδου η διαφορά να έχει ξεπεράσει τους 10 πόντους. Στο τελείωμα, αφού πλέον το άγχος και η πίεση είχε φύγει, τα 2 τρίποντα του Καπατσούλια διαμόρφωσαν το τελικό σκορ και έτσι η ομάδα της ELPEN πήρε το ροζ φύλλο του αγώνα με σκορ 56 – 41.

Για τους νικητές εξαιρετικός ήταν ο Κοσκινάς Γ με 19 πόντους και 3 τρίποντα, ενώ από την ομάδα του Φ.Σ.Α ο μόνος που ξεχώρισε ήταν ο Τσίγκρας που εκτός από τους 9 πόντους βοήθησε αρκετά τόσο σε άμυνα όσο και στην οργάνωση του παιχνιδιού της ομάδας του.

Διαιτητές : Μηλαπίδης, Μακρής.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Βλασσόπουλος Μάνος (Παίχτης ELPEN) : “Το σημερινό παιχνίδι ήταν άκρως κουραστικό μιας και είχαμε πάρα πολλές απουσίες. Σημασία έχει ότι το ευχαριστηθήκαμε. Μοιράσαμε το παιχνίδι επιθετικά και όλοι το ευχαριστηθήκαμε. Καλή συνέχεια σε όλους.”

Τσίγκρας Άρης (Παίχτης Φ.Σ.Α) : “Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι σήμερα. Πολύ σκληρό ειδικά στο 1ο ημίχρονο με φάουλ που δεν σφυρίχτηκαν. Στο τέλος τα παιδιά ευστόχησαν σε αρκετά τρίποντα και νίκησαν δίκαια. Ευχαριστώ.”