59 - 44

14/01/2017 17:00 League B1 16/17 40'

Elpen623191159
EY13196644

Σε έναν αγώνα μεταξύ της ELPEN και της EY, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μια άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 59 – 44.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το παίχνίδι σε καλό τέμπο από την αρχή, με γρήγορες επιθέσεις και από τις δύο ομάδες αλλά βιαστικές τελικές επιλογές, τα ποσοστά να είναι πολύ χαμηλά και το σκορ 2–1 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, οι δύο ομάδες επέλεξαν κυρίως οργανωμένες επιθέσεις, αλλά με το πρώτο λόγο να συνεχίζουν να έχουν οι άμυνες μέχρι τα τελευταία 2 λεπτά όπου η ΕΥ με διαδοχικά κλεψίματα και αιφνιδιασμούς κατάφερε να κλείσει την περίοδο με σκορ 6–13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με το καλημέρα οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια και συγκέντρωση και στις δύο πλευρές του γηπέδου και έχοντας μεγαλύτερη συγκέντρωση επιθετικά, αλλά με την ΕΥ να συνεχίζει να βρίσκει εύκολα καλάθια μέσω αιφνιδιασμών, ανεβάζοντας την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, αλλά και την ομάδα της ELPEN να βρίσκει λύσεις από τον Μανωλιάδη Λ. και το σκορ να είναι 17 – 24 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι άρχισαν να πιέζουν αμυντικά την μπάλα, με το παιχνίδι να έχει αποκτήσει πολύ καλό ρυθμό, τα ποσοστά να έχουν βελτιωθεί, αλλά η ELPEN μέσω του press οδήγησε τους αντιπάλους της σε διαδοχικά λάθη, με αποτέλεσμα να μειώσει σε μία κατοχή και το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 29 – 32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες της ELPEN από την αρχή μπήκαν με μεγαλύτερη συγκέντρωση και ενέργεια στο παρκέ, συνέχισαν να βγάζουν άμυνες και να συνεχίζουν το run με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά στο σκορ, με την ΕΥ να συνεχίζει να έχει σοβαρό επιθετικό πρόβλημα (με μόλις 2 πόντους στα πρώτα 5 λεπτά) και το σκορ να είναι 40 – 34 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βελτιώνονται επιθετικά, είχαν καλύτερη κίνηση μακριά από την μπάλα και ανέβασαν την επιθετική παραγωγή τους από assist, αλλά και η ομάδα της ΕΥ σιγά σιγά άρχισε να βρίσκει τα πατήματά της, γύρισε αμυντικά σε ζώνη 2–3, μείωσε ελαφρώς αλλά οι γηπεδούχοι με δύο σερί τρίποντα του Ζορμπά Θ. κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο με σκορ 48 – 38.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο από την αρχή η ELPEN με αιχμή τον Μανωλιάδη Λ. πήρε προβάδισμα 10+ πόντων, επιβάλλοντας τον ρυθμό της και συνεχίζοντας να πιέζει αμυντικά την μπάλα και τις πρώτες πάσες, με την ομάδα της ΕΥ να δείχνει διάθεση και μαχητικότητα αλλά να μην μπορεί να βρει ρυθμό σε κανένα σημείο της περιόδου, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να διατηρήσουν προβάδισμα 3+ κατοχών έως το τέλος παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν η Μανωλιάδης Λ. με 19 και Ζορμπάς Θ. με 13 (3), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μητσόπουλος Κ. με 17 (2) και Αγγέλου Θ. με 12 (1) πόντους αντίστοιχα.