57 - 40

19/03/2017 16:00 League B1 16/17 40'

Elpen1222101357
Frezyderm710131040

Στον αγώνα της 14ης Αγωνιστικής μεταξύ της ELPEN και της FREZYDERM (οι οποίοι αγωνίστηκαν με 6 μόλις παίκτες), οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 57 – 40.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες επέλεξαν από την αρχή οργανωμένες επιθέσεις, αλλά οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τους ελεύθερους παίκτες, να δείχνουν υπομονή επιθετικά και το σκορ να είναι 7 – 4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου παρόλα αυτά οι παίκτες της Elpen άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό επιθετικά, και με καλές αποστάσεις και καλή παραγωγή από assist (κυρίως του Τριανταφύλλη Σ.) πήραν προβάδισμα 2+ κατοχών, οι παίκτες της Frezyderm άρχισαν να βασίζονται σε προσωπικές ενέργειες και η περίοδος έκλεισε με σκορ 12 – 7.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με καλάθι του Φαββά Ι. οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε μία κατοχή, με τους αντιπάλους τους όμως να αντιδρούν άμεσα και με ένα run 7 – 0 (με 2 καλάθια και μία assist του Μανωλιάδη Λ.) ανέβασαν την διαφορά στους 10 πόντους, η Frezyderm γύρισε σε man και το σκορ ήταν 22 – 11 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε σε πιο γρήγορο τέμπο, με τις δύο ομάδες να πιέζουν για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ, να παίζουν ελέυθερο και καθαρό μπάσκετ και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 34 – 17.

Τόσο στο 3ο όσο και στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της Frezyderm να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, να κερδίζουν το επιμέρους σκορ της 3ης περιόδου αλλά παράληλα να παρουσιάζουν όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης, τους παίκτες της Elpen να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και ένα προβάδισμα ασφαλείας και να παίρνουν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Χάλαρης Γ. με 25 (5) και Μανωλιάδης Λ. με 20 (1), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Γκοτζής Ν. με 12 και Ψαρρός Γ. με 10 πόντους αντίστοιχα.