Elpen151281550
Motor Oil1014101246

Ζηρίνειο
Leof. Kifisias 192, Kifisia 145 62, Greece

Στον Αγώνα των Playoffs μεταξύ της ELPEN και της MOTOR OIL, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 50 – 46.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με ενέργεια και καλά πατήματα, επέλεξαν οργανωμένες κυρίως επιθέσεις αλλά η Elpen με σαφώς καλύτερη παραγωγή από assist και πολλες 2ες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ του Χάλαρη Γ. πήρε και διατήρησε ένα προβάδισμα 1 – 2 κατοχών, με το σκορ να είναι 5 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κυριαρχούν στα επιθετικά ριμπάουντ αλλά παράλληλα άρχισαν να βασίζονται υπερβολικά σε σουτ 3 πόντων, σε αντίθεση με τους παίκτες της Motor Oil η οποία βασίστηκε μεν σε isos αλλά σημάδεψε την ρακέτα των αντιπάλων με συνεχή drives, μένοντας κοντά στο σκορ αλλά η Elpen κατάφερε στα τελευταία 2 λεπτά να βρει παραγωγή από συνεργασίες των Χάλαρη Γ. και Μανωλιάδη Λ. και έκλεισε την περίοδο με σκορ 15 – 10.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι παίκτες και από τις δύο πλευρές παρουσιάστηκαν νευρικοί και διστακτικοί επιθετικά και έμειναν χωρίς σκορ για 2:30”, η ομάδα της Elpen όμως και πάλι με την συμβολή του Χάλαρη Γ. κυριάρχισε στα ριμπάουντ (αμυντικά και επιθετικά) και με διαδοχικές assist από τον ίδιο ανέβασε την διαφορά στους 10+ πόντους, με το σκορ να είναι 22 – 10 στα μισά της περιόδου. Στα επόμενα 5 λεπτά παρόλα αυτά οι παίκτες της Motor Oil αντέδρασαν, πήραν φωτιά από την γραμμή των 3 πόντων και με 3 σερί τρίποντα (2 του Τσόγκα Β. και 1 του Σοφού Θ.) έκαναν run 0 – 9 και μείωσαν σε μία κατοχή, με το παιχνίδι να συνεχίζει σε πιο γρήγορο ρυθμό, ο Ζορμπάς Α. με εύστοχο τρίποντο ανέβασε και πάλι την διαφορά σε 2 κατοχές αλλά ο Τσόγκας Β. απάντησε άμεσα και με δικό του τρίποντο έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 27 – 24.

Στο 3ο Δεκάλεπτο οι άμυνες είχαν και πάλι στην αρχή τον πρώτο, με τις δύο ομάδες χωρίς σκορ στο πρώτο λεπτό. τους φιλοξενούμενους όμως με διαδοχικά επιθετικά ριμπαόυντ του Μαργέτη Χ. και 3 σερί πόντους από τον ίδιο ισοφάρισαν στα πρώτα 2 λεπτά, ενώ στην πορεία με assist του Σοφού Θ. και καλάθι του Τσόγκα Β. πέρασαν και μπροοστά για πρώτη φορά, με το παιχνίδι να συνεχίζει σε σετ κυρίως επιθέσεις, η Elpen αντέδρασε και το σκορ ήταν 32 – 29 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου το τέμπο του αγώνα άρχισε να ανεβαίνει, οι δύο ομάδες πίεσαν για αιφνιδισμούς και επιθέσεις στο transition αλλά και πάλι οι άμυνες κυριάρχησαν, τα ποσοστά παρέμειναν χαμηλά, οι δύο ομάδες εναλλάχθηκαν στο προβάδισμα αλλά η Elpen με assist του Κοσκινά Ε. και τρίποντο του Τοτόμη Σ. έκλεισε την περίοδο με σκορ 35 – 34.

Στο 4ο Δεκάλεπτο και πάλι οι παίκτες μπήκαν νευρικοί στο παρκέ και έμειναν χωρίς σκορ για 2+ λεπτά, με τις άμυνες να γίνονται όλο και πιο δυνατές, οι δύο ομάδες έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα στα ριμπάουντ και οι γηπεδούχοι με assist του Βλασσόπουλου Μ. και τρίποντο του Χάλαρη Γ. πήραν και πάλι διαφορά 2 κατοχών με το σκορ να είναι 41 – 37 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα οι δύο αντίπαλοι πήγαν κυριολεκτικά neck and neck, η Motor Oil και πάλι με τρίποντο του Σοφού Θ. μείωσε σε 41 – 42 με 3′ και το σκορ έμεινε το ίδιο με 2′ για λήξη. Κάπου εκεί όμως η Elpen βρήκε ρυθμό και με 2 σερί τρίποντα των Χάλαρη Γ. και Λογοθέτη Α. διαμόρφωσε το σκορ σε 47 – 42 με 1′ και διατηρώντας προβάδισμα 2 κατοχών στο τελευταίο λεπτό και παίρνονατς τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Χάλαρης Γ. με 16 (2) και Μανωλιάδης Λ. με 14 (1), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Τσόγκας Β. με 18 (3) και Σοφός Θ. με 14 (4) πόντους αντίστοιχα.