13/06/2024 20:15 Commercial League B 23/24 15 40'

Elpen101211841
Vodafone1215151456

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 1 (Ξιφασκίας)

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι η ομάδα της VODAFONE κέρδισε με 41-56 την ομάδα της ELPEN και με το ρεκόρ στο 13-3 κατέκτησε οριστικά την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια της Commercial League B. Η έμπειρη ομάδα της ELPEN με ρεκόρ 6-10 θα τερματίσει στην έκτη θέση, ελπίζοντας στα play off να δείξει το καλό της πρόσωπο και να προχωρήσει όσο πιο ψηλά μπορεί!

Με δυνατές άμυνες man to man και με πολλά λάθη και νευρικότητα ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες τον αγώνα με το σκορ στο 4-4 μετά από πέντε λεπτά. Κανείς δεν μπορούσε να ξεφύγει με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, για το 10-12 του δεκαλέπτου.

Η VODAFONE μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ELPEN όμως να μένει κοντά στο σκορ χάρη στα τρίποντα των Κοσκινά και Χάλαρη (2). Η υπεροπλία της VODAFONE μέσα στη ρακέτα (46 έναντι 27 τα ριμπάουντ) και τα εύκολα καλάθια από το ζωγραφιστό οδήγησαν στο 22-27 του ημιχρόνου.

Η ELPEN κατάφερε να μειώσει στο -3 (29-32) και να φανεί απειλητική για τελευταία όμως φορά στο παιχνίδι. Η VODAFONE με το Χατζιδάκη να κυριαρχεί μέσα στη ρακέτα έφερε γρήγορα τη διαφορά στο +9 (33-42) παίρνοντας και την ψυχολογία πριν την τελική ευθεία του αγώνα.

Το τέταρτο δεκάλεπτο δεν είχε συγκινήσεις με τη διαφορά συνεχώς να μεγαλώνει, την ELPEN να είναι άστοχη και τη VODAFONE να κατακτά εύκολα τη νίκη!

Δμητρόπουλος, Χατζιδάκης και Μεταξάς οι καλύτεροι για τη VODAFONE. Χάλαρης και Κοσκινάς ξεχώρισαν για την ELPEN.