23/05/2018 21:45 Cup B 17/18 40'

Elpen2010141054
UCI111191243

Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Στους 4 του κυπέλλου προκρίθηκε η ομάδα της ELPEN αποκλείοντας την ομάδα της UCI μετά τη νίκη της με 54-43 το βράδυ της Τετάρτης στο κλειστό της Πεντέλης. Η ομάδα του Τριανταφύλλη έπαιξε κατά διαστήματα όμορφο μπάσκετ, μπήκε απόλυτα συγκεντρωμένη στην αναμέτρηση και παρά την σπουδαία απουσία του Μανωλιάδη, που ήρθε να προστεθεί στη μόνιμη πλέον απουσία του Κοσκινά Γιώργου, πήρε τη νίκη χωρίς να απειληθεί στο τέλος. Η UCI είχε και εκείνη σημαντικές απουσίες (ο Ηλιόπουλος Κώστας η σημαντικότερη), έπαιξε με το γνωστό της πάθος, όμως η αστοχία της από την περιφέρεια (3/21 τρίποντα, δηλαδή 14,30%) δεν της επέτρεψε να κυνηγήσει τη νίκη μέχρι τέλους.

Εντυπωσιακή ήταν η ELPEN στο 1ο δεκάλεπτο. Με δυνατή άμυνα, καλή κυκλοφορία στην επίθεση και τρομερή ευστοχία από την περιφέρεια (5 τρίποντα) πήρε γρήγορα κεφάλι στο σκορ. Οι ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το 9-9, όμως ένα σερί 8-0 με τρίποντα των Κοσκινά και Τριανταφύλλη και δίποντο του Κοκκινίδη η ELPEN ξέφυγε στο σκορ και με νέο τρίποντο του Τριανταφύλλη στη λήξη του δεκαλέπτου έφερε το σκορ στο +9 (20-11).

Η άμυνα της UCI έγινε πιο δυναμική από τα μέσα του 2ου δεκαλέπτου, ενώ και οι αλλαγές που έκανε η ELPEN της στέρησε κάποια από τα επιθετικά της όπλα. Ο Βλασσόπουλος πήρε πρωτοβουλίες και πέτυχε 6 πόντους (4 με βολές) οδηγώντας την ομάδα του στο +14 (28-14), με την UCI να απαντάει άμεσα με ένα σερί 0-6, κρατώντας όμως την ELPEN χωρίς σκορ για 4 λεπτά. Το 30-22 του ημιχρόνου διαμορφώθηκε με καλάθια των Μερτζάνου και Διορέλη Κ.

Η UCI συνέχισε την αντεπίθεση της στην έναρξη του 2ου ημιχρόνου, κράτησε και πάλι χωρίς σκορ την ELPEN για 3 λεπτά και με τους Αμπατζίδη και Στρατηγαρέα μείωσε μέχρι και το -5 (34-29). Εκεί δύο τρίποντα των Τριανταφύλλη και Βλασσόπουλο έφερε γρήγορα τη διαφορά ξανά στο +10 (40-29), με την ELPEN να ξανά βρίσκει την ηρεμία της. Το επιμέρους 14-2 μετέτρεψε το 34-29 σε 48-31, κλειδώνοντας τη νίκη για την ELPEN, αν και η UCI δεν εγκατέλειψε ποτέ την προσπάθεια της, μην καταφέρνοντας όμως να μειώσει παραπάνω από τους 8 πόντους (51-43). Το τελικό 54-43 ήρθε δίκαια για την ELPEN.

MVP για τους νικητές ο Τριανταφύλλης, με 15 πόντους 3 ασίστ και 7 ριμπάουντ. Πολύτιμοι οι Βλασσόπουλο, Κοκκινίδης και Κοσκινάς.  Ο Στρατηγαρέας ξεχώρισε για την UCI.

Διαιτητές : Μακρής, Δελδήμος.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Βλασσόπουλος Μάνος (Αρχηγός ELPEN):

Στόχος μας είναι να μπαίνουμε από την αρχή του παιχνιδιού δυνατά και να παίρνουμε ενέργεια από την σφιχτή μας άμυνα, έτσι κάναμε και σήμερα. Χαίρομαι για όλα τα παιδιά γιατί όλοι δίνουν το 100% ! συνεχίζουμε δυνατά μέχρι το τέλος!

Διορέλης Αθανάσιος (Παίκτης UCI):

Τα παιδιά ήταν πολύ εύστοχα, ιδιαίτερα στο 1ο δεκάλεπτο. Έτσι αναγκαστήκαμε να τους κυνηγάμε. Δεν καταφέραμε να τους φτάσουμε στο 3ο δεκάλεπτα και μοιραία χάσαμε.