10/03/2020 21:15 Shipping League 19/20 12 40'

Enesel9111241559
MM Marine617121853

Κλειστό Αγ. Αναργύρων
Geor. Papandreou 36-38, Agii Anargiri 135 62, Greece

Στον Αγώνα της 12ης Αγωνιστικής της Shipping League, μεταξύ της Enesel και της MM Marine, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 59-53.

Στο 1ο δεκάλεπτο δυναμικά μπήκε η Enesel όπου έτρεξε ένα σερί 6-1 στα πρώτα 5 λεπτά. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πήραν μπρος και έβαλαν σημαντικά καλάθια που μείωσαν τη διαφορά και η πρώτη περίοδος έκλεισε με σκορ 9-6.

Μετά το πρώτο διάλειμμα του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι μπήκανε με τρομερή διάθεση παίζοντας υποδειγματικά στην άμυνα, έκλεψαν μπάλες και έβαλαν γρήγορους πόντους, που τους έδωσαν έναν αέρα 6 πόντων 5 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στη πορεία η Marine έβγαλε μεγάλη αντίδραση, καθώς έπαιξε ομαδικά στην επίθεση γυρνώντας με υπομονή τη μπάλα και στην άμυνα φρέναρε τους αντιπάλους της, κάλυψε τη διαφορά και πέρασε μπροστά με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 20-23.

Βγαίνοντας από τα αποδυτήρια οι δύο ομάδες μπήκανε μέσα με σκοπό να διαλύσουν η μια την άλλη, με τρομερές μάχες στο παρκέ και εναλλαγές στο σκορ το παιχνίδι είχε γίνει ένα τρομερό ντέρμπι με τους γηπεδούχους να είναι στο +3 στο πεντάλεπτο. Η Enesel με τη μαχητικότητά της κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των αντιπάλων της και πήρε μια καλή διαφορά στο σκορ με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 44-35.

Στη τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι με υπομονή και τρομερή συγκέντρωση κράτησαν τη διαφορά ασφαλείας στα πρώτα 5 λεπτά με το σκορ να είναι 54-44. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν είχανε πει την τελευταία τους κουβέντα και με ένα επιμέρους 0-6 έφεραν το ματς και πάλι στον πόντο, αυτό όμως δεν ήταν αρκετό καθώς η Enesel με ψυχραιμία ευστόχησε σε μεγάλα σουτ που της έδωσαν την νίκη με το τελικό σκορ να είναι 59-53.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Τσιάτσιος με 23(3) και ο Δρίζος με 18(1) πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους διακριθέντες ήταν ο Γκότσης με 17 και ο Σαριδάκης με 16 πόντους.

Διαιτητές: Ραπτογιάννης, Παυλόπουλος