64 - 46

29/05/2023 22:00 Play Off shipping League B 22/23 40'

Enesel2013131864
Sea Pioneer811111646

Στον αγώνα μεταξύ της Enesel και της Sea Pioneer οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με σκορ 64-46.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να αποκρούσουν τις αντίπαλες επιθέσεις. Αυτές εκδηλώνονται οργανωμένα κάτι το οποίο επέτρεπε στους γηπεδούχους να μπλοκάρουν τα σουτ των αντιπάλων τους και να προηγούνται με 10-5 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια πατώντας το γκάζι κατάφεραν μέσα από φαρδιά σμούς να βρίσκουν εύκολο σκορ το οποίο ήταν και η απάντηση στην αστοχία των αντιπάλων τους. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με σκορ 20-8. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα συνέχισε να είναι γρήγορος με τις γρήγορες εναλλαγές επιθέσεων να είναι ο κανόνας. Οι παίκτες της Sea Pionner υπεπεφταν σε λαθος πάσες που οδηγούσαν στα κλεψίματα των αντιπάλων τους. Έτσι το σκορ στα μέσα της περιόδου ήταν 33-15. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι γηπεδούχοι έμειναν στο μηδέν κατόπιν αντίπαλοί τους δεν το εκμεταλλεύτηκα στο σωστό βαθμό αφού σημείωσαν μόλις 4 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι αιφνιδιασμοί από την πλευρά των παικτών της Enesel τους έδινε το απαραίτητο σκορ για να παραμένουν σε θέση οδηγού στον αγώνα καθώς στο 25o λεπτό ήταν μπροστά με 42-27. Στην πορεία η βιασύνη και οι σερί κακές πάσες στον αιφνιδιασμό υποβάθμισαν τις επιθέσεις των παικτών της Sea Pionner οι οποίοι είχαν μείνει πολύ πίσω στο σκορ με λίγα χρονικά περιθώρια για εκείνους (46-30)

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι παίκτες της Enesel, πάτησαν το γκάζι και με ένα επιμέρους σερί 9-4 έριξαν τίτλους τέλους στην υπόθεση νίκησε τους αντιπάλους τους Στα εναπομείναντα λεπτά με τίποτα πλέον μην μπορεί να διεκδικηθεί από καμία από τις 2 πλευρές, οι παίκτες βρήκαν τους χώρους για να βρουν σκορ.