Enesel vs Spring Marine

0 - 20

17/11/2022 21:30 Shipping League B 22/23 3 40'

Ο αγώνας κατοχυρώθηκε με 0-20 υπέρ της ομάδας SPRING MARINE, βάση εφαρμογής Εσωτερικού Κανονισμού Πρωταθλήματος.

”Στον Αγώνα της 3ης αγωνιστικής μεταξύ της Enesel και της Spring Marine οι πρώτοι/τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 54-38.

Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον αγώνα με άμυνα ζώνης ενώ οι φιλοξενούμενοι με man to man για να ανταποκριθούν στις οργανωμένες επιθέσεις των αντιπάλων τους. Στην πράξη, ο γρήγορος ρυθμός του αγώνα έδωσε στους γηπεδούχους ένα πρώτο, αρχικό προβάδισμα και το σκορ ήταν 9-4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και μείωσαν τη διαφορά στο καλάθι με την περίοδο να κλείνει με σκορ 13-11

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι παίκτες της Spring Marine πέρασαν μπροστά στο σκορ στο 2ο λεπτό και το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο  και το σκορ ήταν 15-17 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να απαντήσουν αλλά οι γρήγορες επιθέσεις και η αστοχία τους ήταν εμπόδιο με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 21-23.

Στην αρχή του 2ου ημιχρόνου, αυτό που δεν κατάφεραν οι γηπεδούχοι στο προηγούμενο δεκάλεπτο, το πέτυχαν σε αυτό, παίρνοντας τα ηνία 3μιση λεπτά από την έναρξη του και το σκορ ήταν 30-26 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, συνέχισαν την κυριαρχική τους εικόνα και με σερί 12 πόντων εκμεταλλευόμενοι την 3λεπτη αντίπαλη ανομβρία   με την περίοδο να κλείνει με σκορ 43-28.

Στο τελευταίο κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι έκαναν προσπάθεια να πλησιάσουν στο σκορ αλλά οι προσπάθειες τους απέβησαν άκαρπες  και το σκορ ήταν 47-33 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι παίκτες ήταν πλέον κουρασμένοι και ο ρυθμός έπεσε κλειδώνοντας τη νίκη των γηπεδούχων με σκορ 54-38.”