Enesel vs Wilhelmsen

0 - 20

09/12/2022 19:00 Shipping League B 22/23 6 40'

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Ο αγώνας κατοχυρώθηκε με 0-20 υπέρ της ομάδας WILHELMSEN, βάση εφαρμογής Εσωτερικού Κανονισμού Πρωταθλήματος.

‘Στον αγώνα της 6ης αγωνιστικής μεταξύ της Enesel και της Wilhelmsen, οι πρώτοι κατάφεραν και πέρασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 68-54.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των 2 ομάδων επέλεξαν να αμυνθούν με σχηματισμό ζώνης για να αποκτήσουν ένα προβάδισμα από νωρίς. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο καλά τον αγώνα ήταν η γηπεδούχος η οποία έπαιζε οργανωμένα επιθετικά σε αντίθεση με τους αντιπάλους της και ευτύχησε να βρίσκεται μπροστά με 12-7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στη συνέχεια η καλή αμυντική τους λειτουργία τους βοηθούσε να κλέβουν την μπάλα και να βγαίνουν στους αιφνιδιασμούς και να στερούν από τους αντιπάλους τους τη δυνατότητα να βρίσκονται κοντά τους στο σκορ με το δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 20-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Enesel, αν και άστοχοι κατάφεραν με τα επιθετικά ριμπάουντ να παίρνουν δεύτερες ευκαιρίες και να μπορούν να διατηρούν το προβάδισμά τους. Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους έβρισκαν σκορ, μείωναν τη διαφορά αλλά όχι αρκετά ώστε να απειλητικοί με το σκορ να είναι 24-16 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο η αστοχία τους τους καταδίκασε να βρίσκονται στο ημίχρονο πίσω με διψήφια διαφορά 32-20 χάρη κυκλοφορία της μπάλας από τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της φιλοξενούμενης ομάδας μπήκαν δυναμικά πίεζαν ψηλά έκλεβαν την μπάλα και έδειξαν πως έχουν όλες τις προϋποθέσεις να είναι απειλητικοί στον αγώνα αφού στο 25o λεπτό, το σκορ ήταν 34-27. Δυστυχώς όμως για αυτούς από εκείνο το σημείο δεν μπορείς να κρατήσουν την συγκέντρωση τους, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να βρουν κενά και να διεισδύουν και ουσιαστικά να είναι με το ένα πόδι στο νικητήριο αποτέλεσμα αφού έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 52-37.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι γηπεδούχοι χάρη στην μεγάλη διαφορά στο σκορ είχαν την πολυτέλεια να δοκιμάζουν πολλά σουτ 3 πόντων και σε συνδυασμό με την ανοιχτή άμυνα που ήταν μπροστά τους δεν δυσκολεύτηκαν να αυξήσουν το προβάδισμά τους ακόμα παραπάνω όντας μπροστά με 62-44 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα τα λάθη και η κούραση των παικτών της Wilhelmsen στάθηκαν εμπόδιο στην οποιαδήποτε διεκδίκηση της νίκης.”