57 - 65

10/03/2022 22:00 Commercial League A 21/22 13 40'

Entersoft1315141557
ΕΖΑ2216131465

Στον Αγώνα της 13ης  Αγωνιστικής μεταξύ της Entersoft και της EZA οι πρώτοι/τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 57-65

Στην αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το παιχνίδι αμυνόμενοι με ατομικά ενώ οι φιλοξενούμενοι με ζώνη. Επιθετικά, το τέμπο ήταν γρήγορο και οι άμυνες ανταποκρίνονταν σωστά αμυντικά  το σκορ ήταν  6-10 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι μείωσαν στο πόντο, αλλά οι γρήγορες αντεπιθέσεις των φιλοξενούμενων τους έδωσαν ένα δυναμικό προβάδισμα  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 13-22

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι ομάδες έδειχναν βιασύνη  στην εκδήλωση των επιθέσεων τους που λειτούργησε ευεργετικά  για το σκορ αφού ήταν 19-29 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι γηπεδούχοι επιχείρησαν γρήγορο γύρισμα της μπάλας σκοπεύοντας να πλησιάσουν στο σκορ αλλά οι σκληρές μάχες κάτω από το καλάθι δεν βοήθησαν σε αυτό με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 28-38.

Στο 2ο  ημίχρονο, οι παίκτες των 2 ομάδων βγήκαν στο παρκέ με ενέργεια να παίξουν και αυτό φάνηκε από το άθροισμα των πόντων που σημειώθηκαν. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με σερί 4 πόντων στα 3 λεπτά αλλά δέχτηκαν την απάντηση των φιλοξενούμενων ανεβάζοντας το σκορ στο 32-48 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι γηπεδούχοι με κλεψίματα και αιφνιδιασμούς μειώνουν το σκορ σε μονοψήφια επίπεδα  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 42-51.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα οι παίκτες της Entersoft μείωσαν τη διαφορά περαιτέρω στους 5 πόντους και με καλή άμυνα και παγίδες βρίσκονταν πίσω με 51-55  με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα ήρθε και η ισοφάριση με 57-57 αλλά σε αυτό το σημείο ξέμειναν από ενέργεια και χωρίς να σημειώσουν άλλους πόντους, δέχτηκαν άλλους 8 και η αντεπίθεση τους έμεινε ανολοκλήρωτη