59 - 47

10/11/2022 20:30 Group B 22/23 2 40'

Entersoft719191459
Cosmote e-Value19971347

Στον Αγώνα της 2ης Αγωνιστικής μεταξύ της Entersoft και της Cosmote E-Value  οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 59-47.

Στην αρχή του αγώνα, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον αγώνα με άμυνα ζώνης ενώ οι αντίπαλοι τους με man to man. H ομάδα που ξεκίνησε πιο δυναμικά ήταν η φιλοξενούμενοι όπου στα πρώτα 3 λεπτά ήταν μπροστά με 0-4 για να δεχτούν απάντηση και το σκορ ήταν 2-4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι ομάδα που βρίσκονταν μπροστά, δοκίμασαν αρκετά τρίποντα που τους έδωσαν σκορ  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 7-18.

Στο 2ο δεκάλεπτο, το αργό τέμπο βοήθησε τους παίκτες της Entersoft, να απαντήσουν και να μειώσουν τη διαφορά στο μισό,  και το σκορ ήταν 16-22 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι φιλοξενούμενοι με μεγάλη προσπάθεια κρατούσαν την υπερ τους διαφορά αν και αυτή συνεχώς έπεφτε με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 26-27.

Στο 2ο ημίχρονο, 80 δευτερόλεπτα από την έναρξη του, οι παίκτες της Entersoft, πέρασαν μπροστά στο σκορ και εκμεταλλευόμενοι το 3λεπτο άστοχο διάστημα των αντιπάλων τους και το σκορ ήταν 33-28 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το momentum τους και διαρκώς ανέβαζαν τη διαφορά  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 45-34.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, ο επιθετικός ρυθμός των ομάδων έπεσε, γεγονός που δεν βοήθησε τους φιλοξενούμενους να γίνουν απειλητικοί και το σκορ ήταν  49-40 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα, το σκορ ανάμεσα τους ήταν ισορροπημένο που σφράγισε τον ροζ φύλλο για εκείνους με την περίοδο να κλείνει με σκορ 59-47.