17/02/2022 20:30 Commercial League A 21/22 10 40'

Team1234OTT
Entersoft141529949
Cosmote e-Value153517646

Στον Αγώνα της 10ης Αγωνιστικής για την Commercial League A μεταξύ της  Entersoft και της Cosmote E- Value οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 49-46 στη παράταση.

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες επέλεξαν άμυνα man to man σε έναν αγώνα που επικράτησε το γρήγορο τέμπο με γρήγορες εναλλαγές σε άμυνα και επίθεση με αιφνιδιασμούς εκατέρωθεν. Το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά ήταν 7-10 το οποίο οφείλεται κυρίως στις καλές αμυντικές τους προσπάθειες. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν ταχύτητα και με όμορφες συνεργασίες επιθετικά που βρήκαν στόχο έφτασαν τη μεταξύ τους διαφορά στο πόντο καθώς θωρακίστηκαν και αμυντικά ασκώντας πίεση στη μπάλα ( 14-15).

Στο 2o δεκάλεπτο οι ομάδες επέμειναν στα επιθετικά και αμυντικά πλάνα τους. Δεν είχαν όμως τον ίδιο ρυθμό, με τους φιλοξενούμενους να είναι οι μόνοι που ευτύχησαν να σκοράρουν μέχρι τα μισά της περιόδου γράφοντας το 14-18. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι δυνατές αναμετρήσεις σώμα με σώμα οδήγησαν σε αναγκαστικά άστοχα σουτ τα οποία διαδέχονταν το ένα το άλλο καις τις πλευρές του γηπέδου. Οι παγίδες της κάθε ομάδας πήραν άριστα. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 16-20.

Στην αρχή του 2o ημιχρόνου , οι φιλοξενούμενοι βγήκαν κρύοι χωρίς συγκέντρωση στο παιχνίδι τους υποκύπτοντας σε αρκετά λάθη σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που βγήκαν ανανεωμένοι στο παρκέ και έβρισκαν το τρόπο να πάνε την άμυνα. Μέχρι το 25ο λεπτό βρίσκονταν μπροστά με 25-20. Στην πορεία έχοντας πιάσει καλό ρυθμό εφάρμοσαν σκληρή άμυνα , με τη μπάλα να μη μπορεί να περάσει στο ζωγραφιστό και ταυτόχρονα επιθετικά να βγαίνουν γρήγορα μπροστά και να μεγαλώνουν τη διαφορά (31-23)

Στο τελευταία περίοδο της κανονικής διάρκειας του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι εξαπέλυσαν μια αντεπίθεση διαρκείας πλησιάζοντας όλο και πιο πολύ τους αντιπάλους τους στο σκορ που έδειχναν να επαναπαύονται με την υπάρχουσα διαφορά. Λάθος επιλογή όπως φάνηκε στη συνέχεια καθώς τελικά στα τελευταία 5 λεπτά απώλεσαν διαφορά 12 πόντων και ήταν αυτοί που τελικά με 28 δευτερόλεπτα να απομένουν στον αγώνα διαμόρφωσαν το 40-40 που τους έστειλε στα έξτρα 5 λεπτά.

Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν δις με 40-42 και 42-44 αλλά το σερί 5-0 που δέχτηκαν φάνηκε ανυπέρβλητο εμπόδιο για εκείνους μετα τη κατάθεση τόσης ενέργειας για να φτάσουν σε αυτό το σημείο.