26/01/2024 21:30 Super League 23/24 9 40'

Entersoft1609161556
Grant Thornton0719140545

Dim. Panagea 6-10, Pallini 153 51, Greece

Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε η ομάδα της ENTERSOFT στο ντέρμπυ της αγωνιστικής της Super League απέναντι στην δυνατή ομάδα της GRANT THORNTON. Έτσι την έπιασε στην βαθμολογία με ρεκόρ 5-2! Η GRANT THORNTON από την άλλη έκανε δεύτερη σειρά ήττα, μην έχοντας πανηγυρίσει νίκη μέσα στο 2024.

Από ένα καλό δεκάλεπτο είχαν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο. Η ENTERSOFT μπήκε πιο συγκεντρωμένα στον αγώνα, είχε λύσεις απέναντι στην άμυνα ζώνης της GRANT THORNTON, και με τους Γκιάτα και Καραγγιαννίδη πρωταγωνιστές πήραν κεφάλι στο σκορ με 16-7 χάρη σε ένα σερί 8-0 στη λήξη του δεκαλέπτου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε στην GRANT THORNTON. Άλλαξε την άμυνα της σε man to man, «διάβασε» και αυτή με τη σειρά της την κλειστή άμυνα ζώνης των αντιπάλων της και άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά. Το 9-19 του δεκαλέπτου τους έφερε μπροστά στο ημίχρονο με 25-26!

Τα τρίποντα των Γκερέκου και Καραγιαννίδη κάνανε τη διαφορά στην τρίτη περίοδο, με το σκορ να αλλάζει χέρια συνέχεια. Ο Δρακωνάκης σκόραρε συνεχόμενα καλάθια, ο Καραγιαννίδης απαντούσε για το 41-40 του δεκαλέπτου.

Η κρίσιμη τελευταία περίοδος άνηκε εξ ολοκλήρου στην ENETERSOFT. Με ενέργεια στην άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση έτρεξαν ένα σερί 10-0 παίρνοντας μια διαφορά ασφαλείας (51-40) που διατήρησαν ως το τέλος, με την GRANT THORNTON να προσπαθεί να ξανά μπει στον αγώνα, αλλά η αστοχία της δεν της το επέτρεψε.

Καλύτερος για τους νικητές ο Καραγιαννίδης Γεράσιμος με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ. Ακολούθησε ο Καραγιαννίδης Σταύρος με 13 και 6.  Φούρλαρης και Δημητρακόπουλος οι καλύτεροι για την GRANT THORNTON.

Καραγιαννίδης Γεράσιμος ( Παίκτης Entersoft)

Κοντος Παναγιώτης (Coach Grand Thornton)