58 - 34

03/03/2022 20:30 Commercial League A 21/22 12 40'

Entersoft176122358
MR Healthtech51310634

Στον Αγώνα της 12ης αγωνιστικής μεταξύ της Entersoft και της Mr Healthtech οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 58-34.

Στο 1ο δεκάλεπτο το παιχνίδι είχε αργό τέμπο με τους γηπεδούχους να υιοθετούν man to man άμυνα και τους φιλοξενούμενους να παίζουν άμυνα ζώνης. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι και βασιζόμενοι στην πολύ καλή συνεργασία τους προηγήθηκαν με 6-0 και κατάφεραν να προηγούνται με 8-5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, εκμεταλλευόμενοι τη δυναμική που είχαν και με πολύ καλές επιθετικές προσπάθειες και πίεση στην άμυνα,  στην άμυνα έκλεισαν τη περίοδο  με σκορ 17-5.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι γύρισαν την άμυνα τους σε ζώνη καθώς έβλεπαν ότι με το αργό τέμπο είναι πιο ταιριαστή επιλογή. Ορισμένες καλές τους άμυνες τους βοήθησαν να βγαίνουν σε αιφνιδιασμούς αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κατάφερναν να έχουν καλύτερη επιθετική απόδοση ρεφάροντας την προηγούμενη αστοχία τους ουσιαστικά αφού στα μισά της περιόδου ήταν πίσω με 21-13. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες της Mr Healthtech συνέχισαν να παίζουν με τον ίδιο ρυθμό και να πλησιάζουν διαρκώς τους αντιπάλους τους δείχνοντας ότι δεν θα αρκεστούν σε ρόλο κομπάρσου με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 23-18

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με νέες ιδέες και όρεξη να διεκδικήσουν τις πιθανότητες νίκης τους. Ξεκίνησαν με σερί 4 πόντων που τους βοήθησε να καταφέρουν να ισοφαρίσουν σε 26-26 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι γηπεδούχοι μετά το αρχικό σάστισμα απάντησαν με αποφασιστικότητα  καθώς η περίοδος τους βρήκε να έχουν σημειώσει σερί 7 πόντων και να προηγούνται με 35-28. Στην καλή αμυντική τους λειτουργία σημαντικό ρόλο έπαιξε και η επιστροφή στην man to man άμυνα.

Στο 4ο Δεκάλεπτο οι παίκτες της Εntersoft, μπήκαν για να “τελειώσουν τη δουλειά”. Με γρήγορο τέμπο και κυνήγι της κάθε φάσης έβγαζαν αιφνιδιασμούς τη στιγμή που οι αντίπαλοι τους επιθετικά έκαναν λάθη και κακές επιλογές στα σουτ που τους άφηναν ακόμα πιο πίσω στο σκορ  αφού υπολείπονταν 16πόντων (48-32) με 5 λεπτά να απομένουν για την λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα  με τη κατάσταση τόσο δύσκολη για τους φιλοξενούμενους η οποιαδήποτε αντίδραση δύσκολα θα άλλαζε κάτι και το γνώριζαν και οι ίδιοι. Συνολικά στη τελευταία περίοδο το επιμέρους σκορ ήταν 23-6.