62 - 56

06/05/2023 15:00 Super League 22/23 6 40'

Entersoft1516171462
OTE Cosmote201614656

Στον αγώνα μεταξύ της Entersoft και της OTE Cosmote οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με σκορ 62-56.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων έπαιξαν μάλλον το man in αντίπαλοι των ζώων. Επιθετικά οι ομάδες έπαιζαν οργανωμένα με την ομάδα η οποία ξεκίνησε καλύτερα να είναι γηπεδούχος που στα πρώτα 5 λεπτά βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 8-2. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι σταδιακά μείωναν την διαφορά και κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 10-11. Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου είχαν αυξήσει το προβάδισμά τους και ήταν μπροστά με 15-20 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η πλευρά της OTE Cosmote κρατούσε το προβάδισμα της σταθερό και έδειχνε να βρίσκεται στον έλεγχο του αγώνα με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 20-26. Στο υπόλοιπο με τις ομάδες να είναι κοντά στο σκορ οι γηπεδούχοι μάζεψαν τη διαφορά αλλά η απάντηση το φιλοξενούμενων το εξουδετέρωσε. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 31-36

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκηνικό του αγώνα παρέμεινε ίδιο με την ομάδα της Entersoft να κατεβάζει έστω και λίγο τη διαφορά και να παραμένει στο κόλπο του αγώνα. Το σκορ στο 25o λεπτό του αγώνα ήταν 40-44. Στην πορεία οι σκληρές άμυνες και τα αρκετά μακρινά σουτ ήταν οι κύριες ενέργειες του αγώνα με τους οι παίχτες της Entersoft να φέρουν τον αγώνα σε ισορροπία αυτό 48 πόντους για να δεχτoyn την απάντηση aπό την αντίπαλη πλευρά (48-50).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της Entersoft, εξαπέλυσαν την αντεπίθεσή τους. Έχοντας ένα δυνατό ξεκίνημα ισοφάρισαν στους 50 πόντους και καταφέρνοντας ταυτόχρονα να κλείσουν τους χώρους στην άμυνά τους προηγούνται με 54 50 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα επόμενα λεπτά του αγώνα οι παίκτες της Entersoft κατάφεραν να μην απειληθούν και να μεγαλώσουν την υπέρ τους διαφορά.