02/11/2021 19:00 Shipping League 21/22 1 0'

Erma First1213151151
EastMed1014181759

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον Αγώνα της 1ης Αγωνιστικής μεταξύ της  ERMAFIRST  και της EASTMED οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 51-59.

To ξεκίνημα του αγώνα βρήκε και τις δύο ομάδες να παίζουν συντηρητικά. Οι οδηγίες και από τους δύο πάγκους ήταν να δοκιμαστούν τα συστήματα και να προβούν σε οργανωμένες επιθέσεις. Από τα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι είχαν εξασφαλίσει μία διαφορά 7 πόντων (10-3).Η συνέχεια του δεκαλέπτου χρωματίστηκε από πληθώρα αλλαγών και από τις δύο ομάδες που αν κρίνουμε από το τελικό σκορ 12-10 της πρώτης περιόδου μάλλον καλύτερες επιλογές έγιναν από την πλευρά των φιλοξενούμενων.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι επιθέσεις συνέχισαν να είναι οργανωμένες και οι άμυνες εξαιρετικά προσεκτικές κάτι που οδήγησε  και τις δύο ομάδες σε μερικά λάθη. Ύστερα από  15’ λεπτά παιχνιδιού οι παίκτες της EASTMED πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ 18-20.Τα λάθη και από τις δύο ομάδες συνεχίστηκαν στην επίθεση ωστόσο παρέμειναν ατιμώρητα καθώς οι αιφνιδιασμοί ήταν άστοχοι. Το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου διαμορφώθηκε σε 25-24 και με ανεβασμένους παλμούς αποχώρησαν και οι δύο ομάδες για τα αποδυτήρια.

Μάλλον η σύντομη διακοπή του ημιχρόνου δεν ήταν αρκετή για να καθαρίσουν το μυαλό τους οι παίκτες της ERMAFIRST καθώς έκαναν 4 φάουλ μόλις στα πρώτα 2 λεπτά της προτελευταίας περιόδου. Με το σκορ να είναι 37-33 στα πρώτα 5 λεπτά της περιόδου και οι δύο ομάδες επέλεξαν να παίξουν οργανωμένα στην επίθεση και όχι πολύ πιεστικά στην άμυνα ολοκληρώνοντας το 3ο δεκάλεπτο με σκορ 40-42.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ενός παιχνιδιού που όλοι παρακολουθούσαν με κομμένη την ανάσα συνέχισε να πηγαίνει πόντο πόντο. Αν και κρίσιμες οι επιθέσεις ήταν βιαστικές κάτι που μπορεί να οφειλόταν στην εμφανή κούραση και των δύο ομάδων. Το γήπεδο ήταν γεμάτο από μπασκετική ένταση και παρά τις καλές άμυνες που οδηγούσαν σε αιφνιδιασμούς ωστόσο στο μπροστά μέρος του γηπέδου γινόντουσαν αρκετά λάθη και από τις δύο ομάδες. Χωρίς υπερβολή το παιχνίδι κρίθηκε από την εξαιρετική παρουσία που έδειξε ο Παγώνης τα τελευταία λεπτά οδηγώντας πανηγυρικά την ομάδα του στην νίκη.

Διαιτητές: Δελαγραμμάτικας, Στραγαληνός