10/05/2023 22:00 Shipping League 22/23 2 40'

Erma First1220171160
Sun Enterprises191911655

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ Olympic Sports Hall
Κωνσταντινουπόλεως 59, Άνω Λιόσια 133 42

Στον αγώνα μεταξύ της Erma First και της Sun Enterprises, oι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με σκορ 60- 55.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να προσαρμοστούν καλύτερα στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα που είχε καλύτερο ξεκίνημα ήταν η φιλοξενούμενος η οποία βασίστηκε στις εύστοχες πάσες στον ελεύθερο παίκτη για να βρει το σκορ που την οδήγησε ναι προηγείται με 2-8 στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια ο ρυθμός άνοιξε με τις ομάδες εκατέρωθεν να βρίσκουν τον στόχο. Οι φιλοξενούμενοι κατάφερα να κρατήσαν το προβάδισμα τους σταθερό όντας μπροστά με 12-19 στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τις ομάδες είναι ιδιαίτερα παραγωγικές στην επίθεση κάτι που κρατούσε τις ισορροπίες του αγώνα σταθερές. Το σκορ στα μέσα της περιόδου ήταν 24-29. Στο υπόλοιπο της περιόδου αν και οι παίκτες της Erma First είχαν κατεβάσει τη διαφορά, οι αντίπαλοί τους έχοντας 2 σερί καλάθια στα τελευταία 20 δευτερόλεπτα του ημιχρόνου κράτησαν το προβάδισμά τους σταθερό (32-38).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η πλευρά της Erma First έκαναν την ανατροπή καθώς με πολύ ωραίο παιχνίδι επιθετικά και με πίεση και κλεψίματα στην άμυνα πήρε τα ηνία με 44-42 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία υπήρχαν σκληρές αναμετρήσεις σώμα με σώμα με τους παίκτες να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό και να κλείνουν την τρίτη περίοδο με το πολλά υποσχόμενο για τη συνέχεια ισόπαλο στους 49 πόντους σκορ.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα η σκληρή άμυνα που υιοθέτησαν οι παίκτες της Erma First μπέρδεψε τις επιθετικές προσπάθειες των παικτών της Sun Enterprises οι οποίοι ήταν ιδιαίτερα ευάλωτoi στον αιφνιδιασμό κατόπιν των κλεψιμάτων που δέχονται και βρίσκονταν πίσω στο -4 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα (55-51). Στα εναπομείναντα κρίσιμα λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 2 φορές στους 2 πόντους αλλά δεν κατάφεραν κάτι καλύτερο και έτσι γνώρισαν την ήττα με σκορ 60-55.