24/01/2023 20:00 Shipping League 22/23 11 40'

Sun Enterprises3781432
Erma First818111047

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ Olympic Sports Hall
Κωνσταντινουπόλεως 59, Άνω Λιόσια 133 42

Στον αγώνα της 11ης αγωνιστικής μεταξύ της Sun Enterprises και της Erma first οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμόρφώνεται στο τελικό 32-47.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα ζώνης ενώ οι αντίπαλοί τους man to man για να προσαρμοστούν καλύτερα στον γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Στην πράξη οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τη φιλοξενούμενη να έχει λίγο καλύτερη εικόνα και να προηγείται 3-6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κάνουν αρκετά λάθη το οποίο τους οδήγησε σε μια συνολική αστοχία 7 λεπτών που διεύρυνε τη διαφορά σε βάρος τους στο 3-8 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Ermafirst έπαιξαν δυναμικά και είχαν ένα σερί 7 πόντων που υπήρξε οδηγός στο να προηγούνται με διψήφια διαφορά στα μισά της περιόδου (7-20). Στο υπόλοιπο, το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους γηπεδούχους να δυσκολεύονται τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά και να βρίσκονται πίσω με 10-26 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου,

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν κάπως καλύτεροι και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους 13 πόντους με την έλευση του 25ου λεπτόυ του αγώνα (17-30). Στη συνέχεια όμως κόλλησαν ξανά στο μηδέν βλέποντας για ακόμα μια φορά τη διαφορά σε βάρος τους να αυξάνεται. Το μόνο που καταφέραμε θετικά ήταν να πετύχουν μια βολή στο τέλος του δεκαλέπτου κρατώντας τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους (18-37).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι ομάδες είχα ισοδύναμη απόδοση κάτι που καθρεφτίστηκε και ο επιμέρους σκορ το οποίο ήταν 6-5 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στα εναπομείναντα λεπτά οι παίκτες τις Sun Enterprises ανέβασαν την απόδοσή τους, κατέβασαν τη διαφορά δίνοντας μια πιο γλυκιά γεύση στην ήττα τους,