15/03/2022 22:00 Shipping League 21/22 9 40'

Erma First111581044
Technava95141341

Δραπετσώνας Αριστείδης Παπαμιχαήλ
Ρήγα Φεραίου & Κουντουριώτου, Δραπετσώνα, 18648

Στον Αγώνα της 13ης αγωνιστικής για την Shipping League μεταξύ της Ermafirst και της Technava οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 44-41.

Στην αρχή του αγώνα οι δυο ομάδες έπαιξαν άμυνες man to man ώστε να μπορέσουν να προσαρμοστούν στο αργό τέμπο του αγώνα. Επιθετικά οι ομάδες εμφανίστηκαν πολύ κρύες και δυσκολεύονταν να βρουν σκορ χάνοντας πολλά σουτ. Σημειώνεται ότι στα πρώτα 5 λεπτά, είχαν σημειωθεί 8 πόντοι (6-2). Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι, με ένα σερί 5 πόντων βρέθηκαν μπροστά  για να δεχθούν απάντηση με την περίοδο να κλείνει με σκορ 11-9.

Στο 2o δεκάλεπτο οι παίκτες της Technava συνέχιζαν να παίζουν με αργό ελεγχόμενο ρυθμό τη στιγμή που οι αντίστοιχη της Ermafirst έκαναν ξέσπασμα με σκορ 13-2 και είδαν τη διαφορά να εκτοξεύεται  σε διπλάσιο σκορ  και το σκορ ήταν  24-11 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου η παραγωγικότητα έλειψε με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 26-14.

Στο 2o ημίχρονο οι ομάδες συνέχισαν να είναι πιστές στα πλάνα τους με την Technava να παίζει αργά και οργανωμένα ενώ η Ermafirst προσπαθούσε με πιο γρήγορο ρυθμό να τρέξει το γήπεδο. Αυτό δεν λειτούργησε όπως ήλπιζαν οι τελευταίοι αφου οι ξεκίνησαν με 4-8 σε βάρος τους διαμορφώνοντας το 30-22 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία όμως σε κανένα από τα 2 στρατόπεδα δεν μπορούσαν να βρουν έναν ρυθμό επιθετικά κρατώντας το παιχνίδι σε μικρά επίπεδα διαφοράς ανεβάζοντας το δείκτη αγωνίας για τη συνέχεια  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 34-26.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά με 38-28 δίνοντάς την εικόνα πως με το μέχρι τώρα ρυθμό σκοραρίσματος δύσκολα θα ανατρεπόταν. Αυτό όμως διαψεύστηκε αφού με σερί 9 πόντους οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν σε απόσταση καλαθιού (43-41). Η αντεπίθεση τους, σταμάτησε όμως εκεί αφου το χαμένο τους τρίποντο απαντήθηκε για να γράφτεί το τελικό 44-41.