46 - 38

29/03/2023 20:30 Commercial Cup 22/23 1 40'

Erma First13179746
The Newtons12711838

Στον αγώνα κυπέλλου μεταξύ της Erma First και της The Newtons, οι πρώτη πήραν την πρόκριση με σκορ 46-38.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν man to man ενω οι αντίπαλοί τους ζώνη για να αντιμετωπίσουν τις οργανωμένες επιθέσεις. Η ομάδα η οποία είχε καλύτερη εικόνα ήταν γηπεδούχος όπου στα πρώτα 5 λεπτά βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 6-2. Στη συνέχεια οι παίκτες της The Newtons βελτιώθηκαν και κατάφεραν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να είναι σε απόσταση αναπνοής από τους αντιπάλους τους 13-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι αλλάξαν την άμυνά τους σε man to man για να μπορέσουν να πάρουν τα ηνία του αγώνα. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος με τις ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ το οποίο στα μισά της περιόδου ήταν 18-16. Στο υπόλοιπο τα πολλά φάουλ έκοψαν το ρυθμό των φιλοξενούμενων οι οποίοι είδαν τους αντίπαλους παίκτες τους να αποκτούν διψήφια διαφορά και να προηγούνται στο τέλος του ημιχρόνου με 30-19.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο αγώνας είχε περισσότερο ρυθμό λόγω των λιγότερων φάουλ. Η οργανωμένες επίθεσης που εκδήλωναν οι γηπεδούχοι τους βοηθούσαν να παραμένουν μπροστά στο σκορ. Στο 25ο λεπτό του αγώνα ήταν στο +14 35-21. Στην πορεία όμως οι παίκτες της The Newtons βρήκαν την απάντηση και όντας πιο εύστοχοι στο αντιπάλους τους κατέβασαν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα όντας στο -9 με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου 30-39.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα η επιλογή των παικτών της The Newtons να αλλάξουν την άμυνά τους σε ζώνη τους απέδωσε καρπούς αφού είχαν ελαττώσει και άλλα τη διαφορά με το σκορ στο 35o λεπτό του αγώνα να είναι 41-35. Στα επόμενα λεπτά του αγώνα οι παίκτες της Erma First κλήθηκαν να διαχειριστούν τον αγώνα και να κρατήσουν τη διαφορά υπέρ τους. Όπλο του σε αυτή την προσπάθεια ήταν η εκδήλωση μεγάλων επιθέσεων. Ακολουθώντας αυτή τη στρατηγική κατάφεραν να πάρουν τη νίκη πρόκριση με σκορ 46-38