18/01/2024 21:30 Commercial League B 23/24 8 40'

etraveli group10157638
Elpen12126737

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 2 (Ξιφασκίας)

Στον Αγώνα της 8ης Αγωνιστικής μεταξύ της Ε-Τraveli Group και της Elpen οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 38-37.

Στη 1η περίοδο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν να παίζουν με man to man άμυνα και ο ρυθμός ήταν κανονικός. Η πρώτη ομάδα είχε πολλές αστοχίες στα τρίποντα σε σχέση με τους αντιπάλους που ξεκίνησαν δυναμικά. Και οι δύο ομάδες είχαν δυνατές αναμετρήσεις με φάουλ. Η πρώτη ομάδα στα 5 πρώτα λεπτά έχανε με διψήφιο νούμερο όμως κατάφερε να μειώσει και το σκορ διαμορφώθηκε (10-12) στη λήξη της 1ης περιόδου.

Στο 2ο Δεκάλεπτο η πρώτη ομάδα κατάφερε να κάνει ένα σερί 5-0 και να περάσει μπροστά για πρώτη φορά στο παιχνίδι με ένα πόντο διαφορά (25-24).

Στο 3ο Δεκάλεπτο η δεύτερη ομάδα μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και είχε πολύ καλή άμυνα. Το παιχνίδι κύλησε πολύ ισορροπημένα καθώς το σκορ ήταν 28-28 στα 5 πρώτα λεπτά. Η δεύτερη ομάδα έκανε πολλούς αιφνιδιασμούς και είχε γρήγορο ρυθμό καθώς ήθελε να περάσει μπροστά στο σκορ , όμως η πρώτη ομάδα με την ψυχραιμία της κρατούσε την διαφορά (32-30).

Στο 4ο Δεκάλεπτο τ δεδομένα κυλούσαν το ίδιο καθώς και οι δύο ομάδες είχαν αστοχίες , αλλά είχαν πολύ καθαρές άμυνες. Η πρώτη ομάδα με την ψυχραιμία της κατάφερε να νικήσει με το τελικό σκορ 38-37.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τσεκούρας Ευστάθιος (19 πόντους και 12 ριμπάουντ) και ο Περάτης Κωνσταντίνος (6 πόντους και 5 ριμπάουντ) , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Κριτσιδημασ Παυλοσ (16 πόντους και 11 ριμπάουντ) και ο Χάλαρης Γεώργιος (7 πόντους και 6 ριμπάουντ).

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της ELPEN να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της E-TRAVELi GROUP να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και την Νίκη.

Τσεκούρας Ευστάθιος (Παίκτης E-Traveli Group)