74 - 50

22/01/2024 20:30 Commercial League A 23/24 8 40'

Eurobank2225151274
Tsakos Group136151650

Συνέχισε την αήττητη πορεία της η ομάδα της UNION EUROBANK στην Commercial League A. Θύμα της αυτή τη φορά η ομάδα της TSAKOS GROUP, που όσο και αν προσπάθησε να φανεί ανταγωνιστική ως το τέλος του αγώνα, τελικά υποκλίθηκε στην εμπειρία και στην ανωτερότητα των αντιπάλων της.

Το παιχνίδι κρίθηκε στην ουσία από το πρώτο ημίχρονο. Η UNION EUROBANK με μεγάλο της όπλο την ομοιογένεια της και την καλή κυκλοφορία της μπάλας μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα. Οι Μυλωνάς (3) και Λάλλος πέτυχαν με 4 τρίποντα τους πρώτους 12 πόντους της ομάδας τους με την TSAKOS GROUP να μην καταφέρνει να περιορίσει τις επιθετικές αρετές των αντιπάλων της με το δεκάλεπτο να λήγει με 22-13.

Όμοια ενέργεια και αποτελεσματικότητα είχε η UNION EUROBANK και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου πέτυχε 5 τρίποντα και 25 συνολικά πόντους. Το 47-19 του ημιχρόνου δεν άφηνε περιθώρια για αμφισβήτηση του τελικού νικητή.

Στο δεύτερο ημίχρονο το rotation των παικτών άνοιξε με όλους να ευχαριστιούνται ένα όμορφο αγώνα. Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες του TSAKOS GROUP να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της UNION EUROBANK να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά μια εύκολη νίκη.

Μυλωνάς και 27 πόντους, Κοζομπόλης με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ και Κοντοπάνος οι καλύτεροι των νικητών. Παπαγεωργίου και Θεοδώρου ξεχώρισαν για τους φιλοξενούμενους.