16/12/2019 22:00 Shipping League 19/20 3 40'

Eurobulk0602131536
Diana1212160949

Γήπεδο Βυζαντινού Αλίμου
Megalis Tou Genous Scholis 10, Alimos 174 56, Greece

Σπουδαία νίκη πέτυχε η ομάδα της DIANA απέναντι στην ομάδα της EUROBULK το βράδυ της Δευτέρας στο γήπεδο του ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΥ. Η ομάδα του Γκούνα είχε τον έλεγχο του αγώνα σε όλη τη διάρκεια του, πήρε διαφορά ασφαλείας στο 3ο δεκάλεπτο και χωρίς να αγχωθεί κράτησε τη νίκη παρά την αντεπίθεση της  EUROBULK στο 4ο δεκάλεπτο. Πλέον με ρεκόρ 2-3 βλέπει την πορεία της στο πρωτάθλημα με μεγαλύτερη αισιοδοξία. Η EUROBULK από τη μεριά της δεν κατάφερε να ζευγαρώσει τις νίκες της, ήταν τρομερά άστοχη από την περιφέρεια απέναντι στη ζώνη της DIANA (6/28 τρίποντα) και μοιραία έχασε το ματς.

Η άμυνα ζώνης της DIANA και η υπεροπλία της κοντά στο καλάθι καθόρισαν το πρώτο ημίχρονο. Οι Σταυροπιεράκος και Παντελόπουλος κάνανε τη διαφορά για τους τυπικά φιλοξενούμενους, με την EUROBULK να προσπαθεί με σουτ από την περιφέρεια να διασπάσει την άμυνα τους. Μετά το αρχικό 3-2 με τρίποντο του Σταματόπουλου η DIANA πήρε το προβάδισμα με καλάθι του Παντελόπουλου (3-4) και δεν το έχασε ποτέ ξανά. Το 2ο δεκάλεπτο μάλιστα ήταν το χειρότερο για την EUROBULK η οποία πέτυχε μόλις 2 πόντους με το ημίχρονο να λήγει με 8-24.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν στην επίθεση με τον Παντελόπουλο να πετυχαίνει 3 τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως η διαφορά συνέχισε να αυξάνετε με τη DIANA να βγάζει όμορφες συνεργασίες στην επίθεση της. η μέγιστη διαφορά ήταν οι 19 πόντοι (21-40) με τη λήξη του δεκαλέπτου.

2 τρίποντα των Σταματόπουλο και Μεϊντάνη έριξαν τη διαφορά στους 13 πόντους (27-40), με τη EUROBULK να δείχνει πως έχει την απαιτούμενη ενέργεια για να κάνει την ανατροπή. Η είσοδος του Γκούνα όμως έφερε την απαραίτητη ηρεμία στην ομάδα του,  με τη διαφορά να μην πέφτει ποτέ κάτω από τους 12 πόντους (31-43) και την DIANA να παίρνει μια δίκαιη νίκη.

Οι Παντελόπουλος, Φουρναράκης, Σταυροπιεράκος και Γκούνας οι καλύτεροι για τους νικητές, οι Μεϊντάνης και Σταματόπουλος οι καλύτεροι για την EUROBULK.

Διαιτητές : Μελής, Μακρής.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Ζωγόπουλος Λεωνίδας  (Προπονητής  EURO BULK) :

” Ωραίο παιχνίδι με πάθος. Η αντίπαλη ομάδα ήταν πολύ οργανωμένοι και προφανώς έχουν κάνει κάποιες προπονήσεις μαζί γιατί ήταν εμφανώς πως και στην άμυνα και στην επίθεση ήταν πιο οργανωμένοι. Εμείς προχωράμε. “

Σταυροπιεράκος Διαμαντής  (Παίκτης DIANA) :

” Αφιερωμένη η νίκη στο Θανάση το Λιάντζουρα  που είναι σπίτι τραυματίας και πονάνε όλα τα πλευρά του. Δύσκολο παιχνίδι, πολύ καλή ομάδα η αντίπαλος. Είμαστε ακόμα στην αρχή, έχουμε πολύ δρόμο, θα ανέβουμε όλοι. Υγεία να έχουμε. Καλές γιορτές. “