49 - 70

04/11/2017 15:30 Elite League B 17/18 40'

EY71617949
DHL2015241170

Παίζοντας όμορφο μπάσκετ και δείχνοντας αξιοθαύμαστη ομοιογένεια για πρώτο ματς της σεζόν η ομάδα της DHL κέρδισε με 70-49 την ομάδα της ΕΥ το μεσημέρι του Σαββάτου στο γήπεδο του κολεγίου του DEREE. Η ομάδα του Λιώμα πήρε τα ηνία του ματς από την αρχή, πήρε διαφορές πάνω από 15 πόντους και άντεξε στην αντεπίθεση της ΕΥ στο 3ο δεκάλεπτο, παίρνοντας τελικά μια νίκη χωρίς άγχος. Η ΕΥ είχε καλά διαστήματα, όμως είχε και κάποια επιθετικά κενά, όντας ιδιαίτερα άστοχη από την περιφέρεια, με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να φανεί ανταγωνιστική μέχρι το τέλος.

Με τον Παπαδάκη να σκοράρει στο αγαπημένο του παιχνίδι στο ανοικτό γήπεδο η ομάδα της DHL πήρε κεφάλι στο σκορ από την αρχή (0-6). Η ΕΥ ήταν μεν κινητική και με σωστές επιλογές στην επίθεση, τα ελεύθερα όμως σουτ που έβγαιναν δεν είχαν ευτυχή κατάληξη, με αποτέλεσμα η διαφορά να πάει σε διψήφια νούμερα από νωρίς στο ματς (2-15, 7-20). Η κυριαρχία της DHL συνεχίστηκε και στην 2η περίοδο, με τη διαφορά προς στιγμή να ξεπερνάει τους 20 πόντους, χάρη στις ασίστ και τα τρίποντα του Μπουτσικάκη. Η ΕΥ εκεί έβγαλε αντίδραση και με τους Παπανδρέου και Κορακάκη να κυριαρχούν στην επίθεση έτρεξε ένα σερί 12-1 που μείωσε τη διαφορά στο -12 στο ημίχρονο (23-35).

Η ΕΥ συνέχισε δυναμικά και στην επανάληψη με τη διαφορά να πέφτει κάτω από τους 10 πόντους (28-35) με το σερί να φτάνει το 16-1! Το 4ο φάουλ του Κορακάκη όμως φρέναρε την αντεπίθεση των γηπεδούχων, καθώς χωρίς τον οργανωτή τους χάνουν πολύ από την επιθετική τους δημιουργία. Ο Παπαδάκης ανέβασε την απόδοση του , η μπάλα ακούμπησε στους Τσούνη και Καρμόγιαννη και η DHL ξανά πήρε διαφορά ασφαλείας πριν την λήξη του δεκαλέπτου (40-59).

Στην 4η περίοδο τα πάντα είχαν κριθεί με τους προπονητές των δύο ομάδων να έχουν την ευκαιρία να δοκιμάσουν σχήματα, πρόσωπα και να μοιράσουν το χρόνο σε όλους τους παίκτες.

Ο Παπαδάκης MVP του αγώνα με 15 efficiency και 24 πόντους. Εξαιρετικοί και οι Μπουτσικάκης, Καρμόγιαννης και Κουβαράς, ενώ η παρουσία του Ηλιάδη δίνει μεγάλο βάθος στα guard της DHL. Οι Παπανδρέου, Κορακάκης και Συμπουτάς οι καλύτεροι της ΕΥ.

Διαιτητές : Αντωνιάδης, Τηγάνης.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Κοκαράκης Νίκος  (Αρχηγός EY):

” Παίξαμε καλά. Είναι μια πολύ καλή ομάδα η DHL. Είμαι ευχαριστημένος με την εικόνα της ομάδας. Μόλις ξεκινήσαμε το πρωτάθλημα και δεν έχουμε βρεθεί όπως θα θέλαμε. Ευελπιστούμε πως θα πάμε καλύτερα. “