17/01/2018 21:45 Elite League B 17/18 40'

EY1714201263
Vermantia-DTP Group1414061347

Κλειστό Νέας Πεντέλης
Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Νίκη με σπουδαία εμφάνιση συνδύασε η ομάδα της ΕΥ το βράδυ της Τετάρτης 17/01 στο κλειστό της Πεντέλης απέναντι στην ομάδα της VERMANTIA. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν και κέρδισαν εκτός από το παιχνίδι και την κούραση μιας και το ρόστερ της στο συγκεκριμένο ματς αποτελούνταν μόνο από 5 παίχτες συνολικά.

Το 1ο δεκάλεπτο ξεκίνησε καλά και για τις 2 ομάδες αφού και οι 2 σκόραραν χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία και από το 5ο περίπου λεπτό το προβάδισμα διατήρησαν οι γηπεδούχοι. Έσφιξαν καλά την άμυνα τους (ζώνη 3-2) και έτσι σιγά σιγά άρχισαν να χτίζουν μια διαφορά με την βοήθεια του Βαρθακούρη όπου γύρω στο 8ο λεπτό εφτασε την διαφορα στην ανώτερη τιμή της που ήταν το 13 –  5. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να παραμείνουν κοντά στο σκορ και με ένα καλό διάστημα στο τελείωμα του δεκαλέπτου μείωσαν στους 3 χάρις ένα έμμεσο τρίποντο του Παπασταματάκη.

Στην 2η περίοδο ο αγώνας ήταν derby. Οι γηπεδούχοι αναγκαστικά συνέχισαν σε άμυνα ζώνης αλλά σε κάποια σημεία είχε αρκετά προβλήματα με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι να βρίσκουν πιο εύκολα τον τρόπο να την διασπούν. Επιθετικά η ΕΥ δεν είχε πολλές λύσεις και γι’αυτό η μπάλα πήγαινε συνέχεια στον ¨καυτό¨ Βαρθακούρη που πέτυχε 3 τρίποντα. Οι παίχτες της VERMANTIA συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με πριν και με ατομικές ενέργειες πότε του Πλαγιαννάκου και πότε του Παπασταματάκη έκλεισαν το ημίχρονο βρισκόμενοι πίσω στο σκορ με 31 – 28.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι παίχτες της ΕΥ βελτιώθηκαν σημαντικά. Έπαιξαν εξαιρετική άμυνα με αλληλοκαλύψεις και δεν έδιναν κανένα περιθώριο στους αντιπάλους τους να πετύχουν εύκολους πόντους. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως σε αυτή την περίοδο οι παίχτες της VERMANTIA πέτυχαν  μόνο 6 πόντους. Στην επίθεση εκτός από τον συνήθη ύποπτο Βαρθακούρη σπουδαία εμφάνιση έκανε και ο Παπανδρέου που πέτυχε τους 10 από τους 20 πόντους της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν ποτέ να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους αλλά ούτε και να βρουν λύση ώστε να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα με αποτέλεσμα στο τέλος του δεκαλέπτου το σκορ να είναι 51 – 34 υπέρ της ΕΥ.

Στην 4η περίοδο το σκηνικό ήταν ίδιο με πριν. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο πετυχημένο τρόπο παιχνιδιού και εκμεταλλευόμενοι τις βολές από τα αλλεπάλληλα φάουλ των αντιπάλων τους, δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν την νίκη παρόλο που έπαιξαν με 4 μιας και ο Κοκαράκης αποβλήθηκε  2,5 λεπτά πριν το τελευταίο σφύριγμα του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν ποτέ να ανατρέψουν την εις βάρος τους διαφορά και έτσι στο τέλος η ΕΥ πήρε το ροζ φύλλο με σκορ 63 – 47.

Για τους νικητές φανταστική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Βαρθακούρης που πέτυχε 31 πόντους με 4 τρίποντα ενώ για  την VERMANTIA πολύ καλός ήταν ο Πλαγιαννάκος που πέτυχε 22 και αυτός με 4 τρίποντα.

Διαιτητές : Αναστασίου , Κονταράτος.

Δηλώσεις Παιχτών – Προπονητών :

Βράιλας Αντώνης (Παίχτης ΕΥ) : “Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Το κερδίσαμε με κάποια διαφορά, άλλα λόγω του ότι ήμασταν μόνο 5 άτομα το έκανε πολύ κουραστικό. Είχαμε σήμερα τους 2 περιφερειακούς μας, σκόραραν καλά και ήρθε μια νίκη απροσδόκητη. Ευχαριστώ.”

Κουρτσογιάννης Α (Παίχτης Vermantia) :“Ήταν ένας αγώνας που ξεκίνησε με πολλά νεύρα. Στην διάρκεια χάσαμε την ψυχραιμία μας και σε συνδυασμό με την αστοχία που είχαμε στα σουτ, ήρθε ένα άσχημο αποτέλεσμα στην 3η περίοδο, που εκεί υπήρχε και η μεγάλη διαφορά. Μετά δεν μπορέσαμε να το μαζέψουμε στο 4ο, όποτε χάσαμε με 16 πόντους. Αρνητικό σημείο του αγώνα ήταν η άσχημη συμπεριφορά ενός αντιπάλου που μας χάλασε την ψυχολογία και την διάθεση , αλλά κατά τα άλλα ευχαριστηθήκαμε το παιχνίδι. Ευχαριστώ πολύ.”