08/05/2019 20:45 Play Off Minor Super League 18/19 40'

FlexFin0524131658
Motor Oil1215101855

Κλειστό Γυμναστήριο Πεντέλης
Pallini 153 49, Greece

Το 1-0 στη προημιτελική σειρά της MINOR SUPER LEAGUE έκανε η ομάδα της FLEX FIN LTD απέναντι στην της MOTOR OIL το βράδυ της Τετάρτης στο γήπεδο της Πεντέλης. Η ομάδα του Κελαϊδίτη πλέον χρειάζεται μια νίκη για να περάσει στην 4άδα και να διεκδικήσει τον τίτλο ενώ η MOTOR OIL θα προσπαθήσει για την ανατροπή. Στο χθεσινό ματς η FLEX FIN ήταν καλύτερη για 3 δεκάλεπτα, όμως το πείσμα των παικτών της MOTOR OIL και κάποια αβίαστα λάθη της FLEX FIN παραλίγο να φέρουν την ανατροπή.

Καλύτερη ήταν στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα των διυλιστηρίων. Με δυνατή άμυνα, έλεγχο των ριμπάουντ και τον Λεγάκη να σκοράρει στην επίθεση πήραν από την αρχή κεφάλι στο σκορ (2-4, 4-10 και 5-12). Η FLEX FIN ξεκίνησε μουδιασμένα και ήταν τραγικά άστοχη στην επίθεση, πετυχαίνοντας στο πρώτο δεκάλεπτο μόλις 5 πόντους!

Στο πρώτο μισό της 2ης περιόδου η MOTOR OIL συνέχισε να κυριαρχεί φτάνοντας τη διαφορά στο + 12(7-19) με τους Σοφό, Λεγάκη και Καραγιαννιώτη να ξεχωρίζουν. Όμως το παιχνίδι όμως άλλαξε τελείως στο 2ο  μισό του δεκαλέπτου.  Η είσοδος των Κελαϊδίτη και Σουρλαγκα μαζί με την αλλαγή στην άμυνα από man to man σε ζώνη ανέβασαν την απόδοση των γηπεδούχων, οι οποίοι έκαναν ένα σερί 12-0 φέρνοντας πολύ γρήγορα το ματς στα ίσα. Η MOTOR OIL κόλλησε επιθετικά, η FLEX FIN βρήκε ρυθμό και το ημίχρονο τελείωσε με 29-27 με τρίποντο του Σουρλάγκα.

Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε το 2ο ημίχρονο με την FLEX FIN να πατάει καλύτερα στο παρκέ και τη MOTOR OIL να μην μπορεί να βρει διαδρόμους απέναντι στην άμυνα ζώνης. Η διαφορά ακούμπησε τους 10 πόντους (38-29), με τον Λεγάκη να σκοράρει σερί πόντους και να κρατάει την ομάδα του κοντά στο σκορ (40-35, 42-37).

Η FLEX FIN πήρε διψήφια διαφορά και έλεγχε το ματς στην 4η περίοδο (47-37 και 49-39 με 06.25’’ να απομένουν). Τα τρίποντα των Κελαϊδίτη και Φακίρη την κράταγαν μπροστά στο σκορ . Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Ταρέ ανέβασε την απόδοση της, είδε κάποια σουτ από την περιφέρεια να βρίσκουν στόχο (3 τρίποντα από Καραγιαννιώτη, Μανωλιάδη και Λεγάκη) ρίχνοντας έτσι τη διαφορά μέχρι και τους 2 πόντους (55-53). Όμως τα επιθετικά ριμπάουντ της FLEX FIN και οι βολές των Κελαϊδίτη (1/2) και Αγιοστρατίτη (2/4) έδωσαν οριστικά τη νίκη στην FLEX FIN.

Οι Σουρλάγκας, Κελαϊδίτης , Φακίρης και Αγιοστρατίης ήταν οι καλύτεροι για τους νικητές, με τους Σοφό, Λεγάκη και Καραγιαννιώτη και Φάππα να ξεχωρίζουν για τη ΜΟΤΟΡ ΟΙΛ. Οι ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού της για την Τρίτη στις 19.45 στο ίδιο γήπεδο για το game 2 της σειράς.

Διαιτητές : Αντωνόπουλος, Ζώρης..

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Μοσχακλαΐδης Ευάγγελος  ( Παίκτης – Προπονητής FLEX FIN LTD) :

” Πολύ καλό παιχνίδι. Ελπίζουμε να πάρουμε και το 2ο.

Μανωλιάδης Βασίλης  ( Αρχηγός MOTOR OIL) :

“Φτάσαμε κοντά στο να κάνουμε το 1-0 αλλά δεν τα καταφέραμε. Η άμυνα ζώνης των αντιπάλων μας βραχυκύκλωσε, δεν είχαμε υπομονή και καλή κυκλοφορία της μπάλας. Πάμε την Τρίτη να φέρουμε τη σειρά στα ίσα. Συγχαρητήρια στους αντιπάλους! “