64 - 62

28/04/2017 20:30 League B1 16/17 40'

Frezyderm2015111864
Chronotechnica Dinosaurs1012182262

Στον Αγώνα μεταξύ της FREZYDERM και των DINOSAURS, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 64 – 62.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν με ενέργεια στο παρκέ, με τους γηπεδούχους όμως να έχουν από την αρχή μεγαλύτερη συγκέντρωση στις τελικές επιλογές τους και με πολλές 2ες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ ξεκίνησαν με run 9 – 1 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι παίκτες της Frezyderm συνέχισαν να χαρακτηρίζονται από πιο ορθολογικές επιθέσεις, έχοντας πολυπρόσωπη επιθετική παραγωγή και πολλές assist και με πολύ καλό οργανωτικό και εκτελεστικό παιχνίδι από τον Ψαρρό Γ. έκλεισαν την περίοδο με σκορ 20 – 10.

Στο 2ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε σε πιο γρήγορο τέμπο, με πολλές απόπειρες αιφνιδιασμών και από τις δύο πλευρές, αλλά και οι δύο ομάδες χαρακτηρίστηκαν από βιαστικές επιλογές και έμειναν χωρίς καλάθι στα πρώτα 2 λεπτά. Στην πορεία οι παίκτες της Frezyderm έδειξαν και πάλι υπομονή επιθετικά, διάβασαν την αντίπαλη άμυνα και βρήκαν λύσεις στην ρακέτα, με τους Dinosaurs να συνεχίζουν να μην έχουν καλό ρυθμό και το σκορ να είναι 26 – 15 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου και οι δύο ομάδες έδειξαν μεγάλη διάθεση και μαχητικότητα αλλά η Frezyderm και πάλι είχε καλύτερο προσανατολισμό και στις δύο πλευρές του γηπέδου και έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 35 – 22.

Στο 3ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους γηπεδούχους να διατηρούν προβάδισμα 3 κατοχών στα πρώτα 5 λεπτά, αλλά στην συνέχεια οι παίκτες των Dinosaurs άρχισαν να βρίσκουν την συγκέντρωση τους και δείχνοντας πολύ πιο μεγάλη μαχητικότητα τόσο αμυντικά όσο και στα ριμπάουντ, κυριάρχησαν στο ζωγραφιστό και με 2 σερί τρίποντα του Παπαδόπουλου Χ. έκλεισαν την περίοδο με σκορ 46 – 40.

Στο 4ο Δεκάλεπτο και πάλι οι φιλοξενούμενοι με πιο πιεστική άμυνα στην μπάλα και στις πρώτες πάσες, ενώ επιθετικά πόσταραν συστηματικά τον Μπουντζούρη Δ. και μείωσαν περαιτέρω σε 4 πόντους, με τους αντιπάλους τους να αρχίζουν να αντιμετωπίζουν σοβαρό επιθετικό πρόβλημα, βασιζόμενοι κυρίως σε προσωπικές ενέργειες χωρίς καλό ρυθμό και κίνηση μακριά από την μπάλα και είδαν την διαφορά να πέφτει σε μία κατοχή αλλά με ένα μεγάλο τρίποντο του Ψαρρού Γ. διαμόρφωσαν το σκορ σε 54 – 48 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια ο Ψαρρός Γ. και πάλι από την γραμμή των 3 πόντων ανέβασε την διαφορά σε 9 πόντους, με τους παίκτες των Dinosaurs να συνεχίζουν να σημαδεύουν την ρακέτα των αντιπάλων και έμειναν κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 58 – 52 με 2′ για λήξη και 58 – 55 με 1′ για λήξη. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα και οι δύο ομάδες έβγαλαν μεγάλη ενέργεια, σκοράροντας όμως κυρίως από την γραμμή των βολών αλλά η ομάδα της Frezyderm κατάφερε να διατηρήσει προβάδισμα μίας κατοχής παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ψαρρός Γ. με 36 (4) και Ματζουρίδης Δ. με 12 (1), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Μπουντζούρης Δ. με 14 και Μουρμούρης Π. με 16 πόντους αντίστοιχα.