55 - 44

29/06/2022 22:00 Summer League 21/22 1 40'

Frezyderm1314171155
Erma First73142044

Στον αγώνα της 1ης αγωνιστικής μεταξύ της  Freezyderm και της Ermafirst οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 55-44.

Στην αρχή του αγώνα, οι παίκτες και των 2 στρατοπέδων παρέταξαν σχηματισμό ζώνης στην άμυνα για να αναχαιτίσουν τον γρήγορο ρυθμό με οργανωμένες επιθέσεις. Η ομάδα που έκανε καλύτερο ξεκίνημα ήταν η γηπεδούχος όπου με τα κλεψίματα της προηγήθηκε και το σκορ ήταν  9-4 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, επιχείρησαν να ανεβάσουν το ρυθμό και να βρουν σκορ από αιφνιδιασμούς τη στιγμή που οι αντίπαλοι τους έβγαζαν βιαστικές επιθέσεις  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 13-7.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι παίκτες της Ermafirst έκαναν πολλά λάθη και ήταν άστοχοι αδυνατώντυας να μεγαλώσουν το ενεργητικό τους και το σκορ ήταν  15-7 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, η αποτελεσματικότητα τους ανέβηκε κατακόρυφα αποκτώντας σημαντικό προβάδισμα εκμεταλλευόμενοι την έλλειψη ιδεών από την απέναντι πλευρά για την αντιμετώπιση της αστοχίας τους  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 27-10.

Στο 3ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να βγάζουν το καλύτερο τους εαυτό αμυντικά που τους προσέφερε επιθέσεις απέναντι σε ανοργάνωτη άμυνα. Αυτό ήταν σε βάρος της επιθετικής λειτουργίας των φιλοξενούμενων που σκόραραν με το σταγονόμετρο και το σκορ ήταν 38-14 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, η απόδοση των 2 αντιπάλων βρέθηκε σε ισορροπία όπου είχαν παρόμοιο σκοράρισμα το οποίο δεν βοηθούσε αυτούς που υπολείπονταν να βρεθούν κοντά  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 44-24.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, ο τελικός νικητής είχε κριθεί και συνεπώς οι παίκτες έπαιζαν πιο ελεύθερα χωρίς να σημειώνουν σημαντικό αριθμό πόντων  και το σκορ ήταν  51-31 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα, οι παίκτες της Erma First βρήκαν την ευκαιρία να μειώσουν τη διαφορά και να διασκεδάσουν τις ετυπώσεις  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 55-44.