21/02/2020 22:00 Super League A 19/20 9 40'

Frezyderm1715141359
Loreal192014457

Κλειστό Γήπεδο Λεωφόρου Αλεξάνδρας
Leof. Alexandras 160, Athina 115 21, Greece

Στον Αγώνα της 9ης Αγωνιστικής της Super League A, μεταξύ της Frezyderm και της Loreal, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 59-57.

Πιο ορεξάτοι μπήκαν στο γήπεδο οι γηπεδούχοι, διαλέγοντας τη ζώνη στην άμυνα έκλεψαν μπάλες, τρέξανε το γήπεδο τελειώνοντας ιδανικά τις φάσεις και με το ”καλημέρα” στα πρώτα 3 λεπτά έτρεξαν ένα απίστευτο σερί 10-0 σοκάροντας τους αντιπάλους τους. Η Loreal όμως είχε άμεση αντίδραση, καθώς έσφιξε την άμυνά της και βρήκε ρυθμό στην επίθεση βάζοντας σημαντικά καλάθια, με την πρώτη περίοδο να κλείνει με σκορ 17-19.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκανε πιο συγκεντρωμένοι με κυριαρχία στα ριμπάουντ και εύστοχες επιλογές το σκορ στα πρώτα 5 λεπτά ήταν 24-33. Η Frezyderm δεν λύγισε και κατάφερε με ατομικές προσπάθειες να μειώσει τη διαφορά με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 32-39.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε η Loreal δείχνοντας να βάζει τις βάσεις για τη νίκη αφού είχε χτίσει μια διαφορά 10-8 πόντων στα πρώτα λεπτά με τους γηπεδούχους όμως να είναι σε απόσταση αναπνοής και όλα να δείχνουν ότι δεν έχει τελειώσει τίποτα με την τρίτη περίοδο να κλείνει με σκορ 46-53.

Σε ένα τρομερό ντέρμπι εξελίχθηκε το παιχνίδι, με τη Frezyderm να έχει μεγάλη αυτοπεποίθηση και βγάζοντας ενέργεια πήγε το σκορ στο 54-56 στα πρώτα 5 λεπτά. Οι δύο ομάδες μάχονταν για κάθε κατοχή, το παιχνίδι ήταν πολύ γρήγορο με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο, με 30 δεύτερα να απομένουν και το σκορ 56-57 οι γηπεδούχοι κατάφεραν και ευστόχησαν σε τρίποντο και έκλεψαν το ματς από τους φιλοξενούμενους που έχασαν την τελευταία επίθεση με το τελικό σκορ να είναι 59-57.

Από τη Frezyderm ξεχώρισε ο Χαριτόπουλος με 21(3) και ο Μέλας με 16(2) πόντους, ενώ από τη Loreal πρωταγωνιστής ήταν ο Αξαμπανόπουλος με 32(1) που είχε στο πλάι του τον Δασκαλάκη με 12(1) πόντους.

Διαιτητές: Λαζαρίδης Κ.,Υφαντής Θ.