61 - 72

15/11/2018 21:30 Super League B 18/19 3 40'

Frezyderm171916961
Motor Oil1526112072

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η ομάδα της MOTOR OIL απέναντι στην ομάδα της FREZYDERM το βράδυ της Πέμπτης στο όμορφο γήπεδο της Ελληνογερμανικής Αγωγής. Η ομάδα των διυλιστηρίων έκανε ένα επιθετικά φανταστικό ματς  και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον εκπληκτικό Μαργέτη που έκανε triple – double (38 πόντους, 10 κλεψίματα και 13 ριμπάουντ) κέρδισε με 72-61 την αξιόλογη ομάδα της FREZYDERM. Σίγουρα η απουσία του Μελά είναι σημαντική για την FREZYDERM, ωστόσο η ομάδα του Βλαχάκη θα μπορούσε να είχε κερδίσει εκείνη το ματς αν ήταν πιο ψύχραιμη στα καίρια σημεία του αγώνα.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Η άμυνα ζώνης της FREZYDERM δημιούργησε κάποια προβλήματα στην ομάδα της MOTOR OIL, όμως η είσοδος του Σοφού με το καλό μακρινό του σουτ βοήθησε να ξεκλειδωθεί. Η FREZYDERM κυριαρχούσε μέσα στη ρακέτα και στο set παιχνίδι όμως ο Μαργέτης με την ενέργεια και το γρήγορο παιχνίδι του κράταγε τους φιλοξενούμενους κοντά στο σκορ (17-15 το πρώτο δεκάλεπτο).

Τα 2 φάουλ του Ψαρρού στο τελευταίο λεπτό της 1ης περιόδου αποσυντόνισαν την FREZYDERM με τη MOTOR OIL να ανεβάζει το ρυθμό σε άμυνα και επίθεση. Η πίεση των Γιαννόπουλο και Λογοθέτη πάνω στην μπάλα, τα κλεψίματα και το γρήγορο παιχνίδι τους  έδωσαν εύκολους πόντους στη MOTOR OIL που πήρε τα ηνία του ματς. Ο Σαρλής στην επίθεση φόρτωνε με φάουλ και υπερίσχυε των αντιπάλων του και τα τρίποντα των Κουμουτσάκο και Ψαρρό κράταγαν τη FREZYDERM κοντά στο σκορ. Ο Ψαρρός όμως έκανε άλλα 2 φάουλ (το 2ο μάλιστα στη λήξη του ημιχρόνου) φτάνοντας έτσι τα 4, μεγαλώνοντας το πρόβλημα, πέρα από το -5 του ημιχρόνου για την ομάδα του (36-41).

Η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της στην αρχή του 2ου ημιχρόνου (38-48) με καλάθια του Γιαννόπουλου και τρίποντο του Καρλατήρα. Εκεί η FREZYDERM αντέδρασε, πίεσε και εκείνη στην άμυνα, έκλεισε τους διαδρόμους στον κουρασμένο Μαργέτη και με ένα επιμέρους 12-2 έφερε το ματς στα ίσα (50-50) με το δεκάλεπτο να λήγει στο 52-52.

Η FREZYDERM μάλιστα πήρε κεφάλι στο σκορ μετά από πολύ ώρα με καλάθι του Σαρλή για το 54-52, όμως αυτή ήταν και η τελευταία φορά που πήρε το προβάδισμα. Ο Μαργέτης έχοντας πάρει κάποιες ανάσες ξανά ανέβασε ρυθμό στην επίθεση και με ένα σερί 0-8 η ομάδα του διυλιστηρίου πήρε και πάλι το προβάδισμα (54-60). Η FREZYDERM προσπάθησε μέσω της άμυνας της να μπει ξανά στο ματς  όμως ήταν άστοχη στην επίθεση. Ένα τυχερό τρίποντο με τη βοήθεια του ταμπλό από το Μαργέτη (59-67) ήταν η ταφόπλακα στην προσπάθεια της για ανατροπή.

Όσοι αγωνίστηκαν για τη MOTOR OIL πρόσφεραν στην σπουδαία νίκη της ομάδας τους. Φυσικά ο Μαργέτης ξεχώρισε κάνοντας εκπληκτικά πράγματα στο παρκέ. Βοήθησαν λίγο παραπάνω οι Γιαννόπουλος και Σοφός. Ο Ψαρρός κορυφαίος για τη FREZYDERM. Βοήθησαν και οι Μαυρομάτης, Σαρλής και Γκότζης.

Διαιτητές : Ζαγούρης, Δημητρακόπουλος.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Γκοτζής Νίκος  (Παίκτης FREZYDERM):

“Συγχαρητήρια στην αντίπαλη ομάδα για τη νίκη. Ήταν πιο καλοί και σωστοί στις κρίσιμες στιγμές, ειδικά εκεί που ισοφαρίσαμε και πήγαμε να περάσουμε μπροστά δεν ήμασταν εύστοχοι, δεν είχαμε καθαρό μυαλό. Μας επηρέασαν και τα 4 φάουλ του Ψαρρού. Ήταν ωραίο παιχνίδι, το ευχαριστηθήκαμε, νομίζω και τα παιδιά. Καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα, να έχουμε υγεία και να το ευχαριστιόμαστε.”

Κόλλιας Γρηγόρης  (Παίκτης MOTOR OIL) :

Ήταν ένα δυνατό παιχνίδι που παρόλα αυτά ελέγχαμε καθ’ όλη τη διάρκεια του. Υπήρχαν συνεχείς αυξομειώσεις αφού δεν καταφέρναμε να κρατήσουμε τις διαφορές που αποκτούσαμε στα καλά μας διαστήματα, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο παίξαμε συγκεντρωμένα παίρνοντας την νίκη. Σε γενικές γραμμές ακολουθήσαμε το πλάνο του προπονητή, να πιέσουμε στο κατέβασμα της μπάλας και να εκμεταλλευτούμε τα γρήγορα πόδια των περιφερειακών μας ώστε να βρούμε σκορ στο ανοιχτό γήπεδο. Το βασικό είναι ότι το χαρήκαμε όλοι και συνεχίζουμε.”