70 - 65

06/12/2023 21:30 Super League 23/24 5 40'

Frezyderm1213261970
Novibet2211161665

Σε ένα τρομερό ποιοτικό παιχνίδι μεταξύ δύο εκ των πιο έμπειρων ομάδων της Commercial League η ομάδα της FREZYDERM πήρε σπουδαία νίκη με 70-65 επί της NOVIBET, χάρη κυρίως στον επιθετικό της πλουραλισμό και την εμπειρία των έστω και 7 παικτών της.

Πιο δυνατά και αποφασισμένα ξεκίνησε η NOVIBET τον αγώνα. Ο Ψαρρός και ο Γκοτζής ξεκίνησαν μεν εύστοχα για τη FREZYDERM (11-10), όμως η πιεστική άμυνα της NOVIBET οδήγησε σε λάθη τους γηπεδούχους που οδήγησαν σε γρήγορα καλάθια στο transition για τους φιλοξενούμενους, για το 12-22 του δεκαλέπτου.

Η άμυνα ζώνης για τη FREZYDERM συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, μια επιλογή λόγω του μικρού ρόστερ. Και η NOVIBET όμως έπαιξε ζώνη 2-3 κλείνοντας τους διαδρόμους. Η αποτελεσματικότητα του Πολυμενίδη και τα τρίποντα των Ψαρρού και Γκοτζή ισοσκέλισαν το σκοράρισμα του Τσιτούρα για το 25-33 του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε στην ομάδα της FREZYDERM. Το τέμπο τους ανέβηκε, οι επιθέσεις τους  συνήθως ολοκληρωνόντουσαν στα πρώτα 15 δευτερόλεπτα και η ευστοχία τους οδήγησε στην ανατροπή, με τους γηπεδούχους να περνάνε πρώτη φορά μπροστά με 46-45 στο 28. Το 26-16 του δεκαλέπτου φανερώνει το ποιοτικό επιθετικά μπάσκετ και των δύο ομάδων, με τη FREZYDERM όμως να ευνοείται τελικά από το γρήγορο ρυθμό. (51-49)

Οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 62-61, χάρη σε τρίποντα των Γκότζη , Ψαρρού και Τσιτούρα. Όμως το τρίποντο του Χαριτόπουλου και η ψυχραιμία από τις βολές οδήγησαν τη FREZYDERM στη μεγάλη νίκη.

Εκπληκτικός πλουραλισμός για τη FREZYDERM με Γκοτζή, Ψαρρό, Χαριτόπουλο και Πολυμενίδη να έχουν διψήφιους πόντους, με τον Γκότζη να ξεχωρίζει χάρη στις 10 ασίστ. Εκπληκτικός ο Τσιτούρας με 33 πόντους για τη NOVIBET!