65 - 51

27/05/2023 15:00 Play Off Major Super League 22/23 40'

Frezyderm2417141065
OTE Cosmote1010112051

Στον αγώνα μεταξύ της Frezyderm και της OTE Cosmote οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με σκορ 65-51.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man για να αντιμετωπίσουν τον γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Στα πρώτα 5 λεπτά η πλευρά της κοσμοτε είχε καλή διαχείριση της μπάλας καταφέρνοντας να έχει και περισσότερες κερδισμένες επιθέσεις απο τους αντιπάλους της έτσι στα πρώτα 5 λεπτά το σκορ ήταν 6-10. Στη συνέχεια όμως η επιθετική λειτουργία των φιλοξενούμενων σίγησε καθώς η Frezyderm μετά τις αλλαγές είχε πολλά κλεψίματα και κατάφερε να περάσει μπροστά με ένα σερί 18 πόντων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Ote Cosmote είχαν καλύτερο ξεκίνημα και πίεσαν περισσότερο από τους αντιπάλους τους ωστόσο οι προσπάθειες αυτές δεν είχαν συνέχεια και έτσι στα μισά της περιόδου το σκορ ήταν 31-15. Στο υπόλοιπο οι παίκτες της Frezyderm παρά τις κάποιες άστοχες επιθέσεις της κατάφερε να χειριστεί το ρυθμό και είχε ένα σερί 8 πόντων που τους επέτρεψαν να είναι κυρίαρχοι στον αγώνα 41-20.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν δείγματα της προσπάθειάς τους να φανούν απειλητικοί καθώς ήταν πιο συγκεντρωμένοι στο συγκεκριμένο πεντάλεπτο. Ωστόσο το 46-24 στο 25ο λεπτό του αγώνα δεν ήταν θετικό για εκείνους. Στην πορεία όμως η ομάδα της Frezydem δεν έχανε καθόλου τη συγκέντρωσή της και κρατούσε το προβάδισμα του αγώνα σταθερά στα χέρια της τελικά το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 55-31.

Το τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της Ote Cosmote είχαν καλύτερη άμυνα και πίεσαν πιο πολύ τους αντιπάλους τους χάρη και στις κερδισμένες επιθέσεις. Το σκορ με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν 57-40. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, οι παίκτες των φιλοξενούμενων αποφάσισαν να διεκδικήσουν ότι καλύτερο μπορούσαν στον αγώνα. Αυτό που κατάφεραν ήταν να κατεβάσουν τη διαφορά στο σκορ.