48 - 53

12/04/2023 20:30 Commercial Cup 22/23 2 40'

Bureau Veritas71172148
Frezyderm181511953

Στον αγώνα κυπέλλου μεταξύ της Bureau Veritas και της Frezyderm η δεύτερη πήραν τη νίκη πρόκριση με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 48-53.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα ζώνης ενώ οι αντίπαλοί τους man to man ως μέσο καλύτερης αμυντικής λειτουργίας. Η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα ήταν οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι στα πρώτα 5 λεπτά βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 2-7. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν έχοντας ένα σερί 4 πόντων, όντας πολύ ανταγωνιστικοί. Στη συνέχεια όμως οι παίκτες της Frezyderm εκμεταλλεύτηκαν τους χώρους που βρήκαν και με ένα σερί 7 πόντων απέκτησαν διψήφια διαφορά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου 7-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι επιθέσεις και από τις 2 πλευρές έπαιρναν καλό βαθμό, προσφέροντας δράση στον αγώνα. Σε αυτό το σημείο οι παίκτες των γηπεδούχων κατάφεραν να κατεβάσουν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα. Υπολείπονταν ωστόσο 9 πόντων από τους αντιπάλους τους που στα μισά της περιόδου προηγούνταν με 15-24. Στο υπόλοιπο, οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι επιθετικά και όντας ταυτόχρονα πολύ δυνατοί στην άμυνα ανέβασαν τη διαφορά στα μεγαλύτερα επίπεδα μέχρι εκείνη τη στιγμή. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 18-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες των φιλοξενούμενων εμφάνισαν προβλήματα στο επιθετικό του σκέλος καταφέρνοντας να πετύχουν μόνο ένα πόντο. Από τη δική τους πλευρά οι παίκτες της Bureau Veritas αδυνατούσαν να βρουν το σκορ που χρειάζονταν για να μπουν στο κόλπο του αγώνα με το σκορ στο 25o λεπτό να είναι 23-34. Στην πορεία ακόμα αν και συνέχισαν να βρίσκουν το στόχο έστω και σε μικρό βαθμό, δεν κατάφεραν να αντιμετωπίσουν πετυχημένα την βελτίωση της επίθεσης των αντιπάλων τους οι οποίοι ουσιαστικά κλείδωσαν τη νίκη με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου 27-44.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν μεταμορφωμένοι προς το καλύτερο και βγάζοντας πολύ όρεξη και συγκέντρωση στο παρκέ πέτυχαν ένα σερί 10 πόντων το οποίο έδωσε ανάτασης τις ελπίδες τους και την ανατροπή. Το σκορ με 5 λεπτά να  απομένουν για τη λήξη ήταν 40-48. Στα επόμενα λεπτά του αγώνα, με τους γηπεδούχους να έχουν το μομέντουμ υπέρ τους, η προσπάθειά τους για την ανατροπή δέχτηκε μεγάλο πλήγμα λόγω αποβολής που τους άφησε στο παρκέ με ένα παίκτη λιγότερο. Ακόμα και έτσι πάλεψαν για το καλύτερο δυνατό και πέτυχαν 40 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ήταν στο -3 (47-50). Από εκείνο το σημείο και έπειτα όμως οι παίκτες της Frezyderm, πήραν σωστές αποφάσεις και έτσι πήραν μια μεγάλη γι αυτούς νίκη.