19/02/2019 19:45 Commercial League A 18/19 14 40'

FrieslandCampina148171554
Cosmote e-Value111352655

Κλειστό Γυμναστήριο Πεντέλης
Pallini 153 49, Greece

Στον Αγώνα της 14ης Αγωνιστικής μεταξύ της FRIESLANDCAMPINA και της Cosmote e-Value, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 54 – 55.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες ζώνης 2 – 3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα με run 7 – 0 στα πρώτα 2 λεπτά, η e-Value βρήκε και αυτή λύσεις στην πορεία και το σκορ ήταν 11 – 5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου η e-Value ανέβασε την άμυνα της και πίεσε την μπάλα με αποτέλεσμα να κάνει διαδοχικά κλεψίματα και να μειώσει σε μία κατοχή, η FRIESLANDCAMPINA κόλλησε επιθετικά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 14 – 11.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες, οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Γεωργακόπουλου Π. ισοφάρισαν με το καλημέρα, ενώ στην πορεία με καλή κυκλοφορία της μπάλας συνέχισαν το run και πέρασαν και μπροστά, η FRIESLANDCAMPINA συνέχισε να αντιμετωπίζει επιθετικό πρόβλημα και είδε το σκορ να είναι 16 – 18 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι άμυνες συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο και η επιθετική παραγωγή ήταν χαμηλή αλλά το παιχνίδι ισσορόπησε και πάλι με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν όμως το ημίχρονο τελικά έκλεισε με σκορ 22 – 24.

Στο 3ο Δεκάλεπτο οι παίκτες της e-Value μπήκαν νευρικοί και έμειναν χωρίς καλάθι για 3 λεπτά με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι τους να κάνουν σερί 5 – 0, οι γηπεδούχοι γύρισαν σε man και το σκορ διαμορφώθηκε σε 27 – 29 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία της περιόδου η αλλαγή της άμυνας της FRIESLANDCAMPINA απέδωσε και μετατρέποντας διαδοχικές άμυνες σε αιφνιδιασμούς κατάφερε και έκανε ένα εντυπωσιακό run 12 – 0, η e-Value έμεινε χωρίς καλάθι για 5 λετπά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 39 – 29.

Στο 4ο Δεκάλεπτο η e-Value από την αρχή άσκησε full press, με 2 τρίποντα του Γεωργόπουλου Ν. μείωσε σε 2 κατοχές και το σκορ ήταν 45 – 39 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα με 4 πόντους από προσωπικές ενέργειες του Ζωγραφάκη Μ. οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε μία κατοχή ενώ στην συνέχεια με τρίποντο του ίδιου η e-Value πέρασε και μπροστά με το σκορ να είναι 50 – 51 με 2 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έδειξαν μεγάλη διάθεση και μαχητικότητα και πήγαν κυριολεκτικά neck and neck αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στις λεπτομέρειες να διατηρήσουν ένα προβάδισμα μίας κατοχής έως το τέλος με αποτέλεσμα να ολοκληρώσουν το comeback και να πάρουν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μαγγιώρος Γ. με 23 (3) και Τοκάνης Ι. με 13, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ζωγραφάκης Μ. με 14 (1) και Γεωργόπουλος Ν. με 14 (4) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ουσταμπασίδης Ρ., Εφραιμίδης Θ.