19/03/2019 20:30 Commercial League A 18/19 13 40'

FrieslandCampina1720122170
Chronotechnica Dinosaurs1716111357

Κλειστό Αγ. Αναργύρων
Geor. Papandreou 36-38, Agii Anargiri 135 62, Greece

Στον Αγώνα της 13ης Αγωνιστικής μεταξύ της FRIESLANDCAMPINA και των DINOSAURS B.C., οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 70 – 57.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν γρήγορο τέμπο και επιθέσεις, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα με run 6 – 0 αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δικό τους σερί και το σκορ έγινε 8 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι δύο αντίπαλοι βρήκαν πατήματα και ρυθμό, ενώ παράλληλα πήγαν πόντο πόντο και και έμειναν κοντά, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 17 – 17.

Στο 2ο Δεκάλεπτο του αγώνα οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν ελεύθερο, καθαρό και ανταγωνιστικό μπάσκετ, με το τέμπο και πάλι γρήγορο, τους παίκτες της FRIESLANDCAMPINA να είναι καλύτεροι στο ανοιχτό γήπεδο και με αιχμή τον Μαγγιώρο Γ. έκαναν σερί 8 – 0  και το σκορ διαμορφώθηκε σε 30 – 22 στα πρώτα 5 λεπτά αλλά στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με πιο πολυπρόσωπη επιθετική παραγωγή έκαναν δικό τους σερί 0 – 7 και το σκορ ήταν 37 – 33 στο τέλος του ημιχρόνου. Στο 2ο Ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες των DINOSAURS να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να μειώσουν σε κανένα σημείο κάτω από 2 κατοχές παρουσιάζοντας εμφανή σημάδια κόπωσης στην τελευταία περίοδο και τους παίκτες της FRIESLANDCAMPINA να συνεχίζουν να ευνοούνται από το γρήγορο παιχνίδι και ανεβάζοντας την διαφορά σε διψήφια επίπεδα στο τελευταίο Δεκάλεπτο πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μαγγιώρος Γ. με 30 και Αλεξόπουλος Μ. με 18 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μουρμούρης Π. με 17 και Μποτοζής Μ. με 12 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Αργυρούδης, Κολοκυθάς