30/01/2019 21:45 Commercial League A 18/19 11 40'

FrieslandCampina1213151858
Intersport0513051437

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Εύκολο έργο είχαν οι παίχτες της Friesland campina το βράδυ της Τετάρτης 30/01 στο κλειστό των Μελισσίων απέναντι στην ελλιπή ομάδα της Intersport. Βέβαια στο τελικό αποτέλεσμα σημαντικό ρόλο έπαιξε η εξαιρετική απόδοση των γηπεδούχων αλλά και το γεγονός πως στον αγώνα οι φιλοξενούμενοι ήταν μόνο 5.

Ο αγώνας ξεκίνησε και οι παίχτες της Friesland ήταν αρκετά αφοσιωμένοι στο πλάνο του προπονητή τους προσπαθώντας πότε με τον Μαγγιώρο και πότε με τον Τοκάνη να εδραιώσουν τον πρωταγωνιστικό τους ρόλο. Αυτό το κατάφεραν αρχικά παίρνοντας ένα προβάδισμα 7 πόντων, βέβαια στην συνέχεια οι παίχτες της Intersport βελτιώθηκαν αμυντικά και επιθετικά και μείωσαν σε 7 – 5 χάρις τους 5 συνεχόμενους πόντους του πάντα παραγωγικού Μπέλλου. Προς το τέλος της περιόδου όμως οι γηπεδούχοι ξαναβρήκαν ρυθμό με το δίποντο του Τοκάνη και το τρίποντο του Αξαρλή και προηγήθηκαν με 12 – 5.

Το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν  5 γρήγορους πόντους και να μειώνουν σε 12 – 10 χάρις το τρίποντο και το δίποντο του Μπέλλου. Από εκείνο όμως το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι ξαναβρήκαν την συγκέντρωση τους και συνεχίζοντας το πλάνο του Α δεκαλέπτου έβαλαν την μπάλα στο ζωγραφιστό και όλα έγιναν πολύ πιο εύκολα χάρις τον Τοκάνη. Οι φιλοξενούμενοι υστερούσαν από ψηλό κορμί και αδυνατούσαν να ανακόψουν την ευκολία στο σκοράρισμα του ψηλού της αντίπαλης ομάδας. Έτσι το τελείωμα του ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 25 – 18.

Στην 3η περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν εξαιρετικά στο γήπεδο εκμεταλλευόμενοι την έλλειψη λύσεων από το αντίπαλο μικρό ρόστερ. Ο Ψωμόπουλος μαζί με τον Τοκάνη συνέχισαν να αυξάνουν την διαφορά, η οποία σταθεροποιήθηκε πάνω από τους 10 πόντους. Από την άλλη οι παίχτες της Intersport έχασαν την επαφή με το καλάθι αφού λίγο η κούραση του Μπέλλου και λίγο η αστοχία των υπολοίπων από μέση και μακρινή απόσταση με αποτέλεσμα στο 30’ λεπτό η διαφορά να έχει φτάσει τους 17 πόντους με το σκορ να είναι 40 – 23!

Στην 4η και τελευταία περίοδο τα πάντα είχαν κριθεί. Οι φιλοξενούμενοι είχαν αποδεχτεί το εις βάρους τους αποτέλεσμα και το μόνο που πάλευαν ήταν μας τελειώσει το ματς με την μικρότερη διαφορά. Οι γηπεδούχοι από την άλλη συνέχιζαν να παίζουν πολύ καλά με αποτέλεσμα η διαφορά αν φτάσει και το + 25. Το τελευταίο σφύριγμα  ρήξεις την ομάδα της Friesland να φεύγει με το ροζ φύλλο με το σκορ να είναι 58 – 37.

Για τους νικητές εξαιρετικός ήταν ο Τοκάνης με 22 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ για την ομάδα της Intersport πολύ καλός για ακόμη μια φορά ήταν ο Μπέλλος με 18.

Διαιτητές : Ζιώγας, Ζώρης