28/03/2019 22:10 Commercial League A 18/19 17 40'

FrieslandCampina1218181866
Kaizen Gaming 21417111153

Γήπεδο Ψυχικού
Κοντολέοντος 20, ΤΚ 154 52, Ψυχικό, Δήμος Φιλοθέης - Ψυχικού

Στον Αγώνα της 17ης Αγωνιστικής μεταξύ της FRIESLANDCAMPINA και της STOIXIMAN 2, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 66 – 53.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες επέλεξαν γρήγορο ρυθμό και επιθέσεις, με προσπάθειες κυρίως κοντά στο καλάθι αλλά παράλληλα ήταν άστοχες και το σκορ ήταν 5 – 5 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου παρόλα αυτά οι παίκτες λύθηκαν επιθετικά, με την FRIESLANDCAMPINA να παίρνει προβάδισμα 3 κατοχών αλλά κάπου εκεί η SΤΟΙΧΙΜΑΝ πήρε φωτιά με 3 σερί τρίποντα (2 του Τζίμα Κ. και ένα του Παντελή Γ.) πέρασε μπροστά στο σκορ το οποίο ήταν 12 – 14 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι από την αρχή δυνάμωσαν την άμυνα τους και με καλή κυκλοφορία της μπάλας βρήκαν λύσεις και έκαναν run 9 – 2,  με το σκορ να είναι 21- 16 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία της περιόδου οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να σπάσουν την ζώνη των αντιπάλων σχεδόν αποκλειστικά με σουτ 3 πόντων με καλά αποτελέσματα, οι δύο ομάδες είχαν καλά ποσοστά και παραγωγή και έμειναν κοντά, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 30 – 31.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμο και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, ελεύθερο και ανταγωνιστικό μπάσκετ, στην 3η περίοδο οι δύο αντίπαλοι έμειναν κοντά και πήγαν neck and neck, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 48 – 42 στο τέλος της περιόδου. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο οι παίκτες και από τις δύο πλευρές έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα αλλά οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης και περιορίστηκαν σε στατικά σουτ 3 πόντων, σε αντίθεση με τους παίκτες της FRIESLANDCAMPINA οι οποίοι με περισσότερες δυνάμεις στα πόδια τους πήραν από νωρίς διαφορά 10+ πόντων, την οποία και διατήρησαν σε όλη την διάρκεια της περιόδου παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Χριστοδουλάκης, Τηγάνης Ι.