18/04/2019 21:15 Commercial League A 18/19 18 40'

FrieslandCampina1310111448
ThinkDigital246192271

Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Στον Αγώνα της 18ης Αγωνιστικής μεταξύ της FRIESLANDCAMPINA (η οποία αγωνίστηκε με 6 μόλις παίκτες) και της THINK DIGITAL GROUP (TDG), οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 48 – 71.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες ζώνης 2 – 3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν σχετικά αργό τέμπο και σετ επιθέσεις, η THINK DIGITAL όμως ευνοήθηκε από αυτό, με πρωταγωνιστή τον Μαυρίκιο Ν. ξεκίνησε με run 2 – 10, οι αντίπαλοι τους δεν μπήκαν με καλά πατήματα και το σκορ έγινε 6 – 15 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι συνέχισαν να μην βρίσκουν καθαρές τελικές επιλογές απέναντι στην ζώνη και είχαν χαμηλή παραγωγή, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους, οι οποίοι πήραν φωτιά από την γραμμή των 3 πόντων (με 6 συνολικά τρίποντα στο Δεκάλεπτο!), ανέβασαν την διαφορά σε 10+ πόντους και έκλεισαν την περίοδο με σκορ 13 – 24.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, ελεύθερο και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τους παίκτες της FRIESLANDCAMPINA να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, βελτιώθηκαν αισθητά αμυντικά και κέρδισαν το επιμέρους σκορ της 2ης περιόδου αλλά παράλληλα παρουσίασαν όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης ενώ δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να μειώσουν κάτω από 3 κατοχές και τους παίκτες της THINK DIGITAL με πολύ καλό passing game και παραγωγή από assist και τρίποντα διατήρησαν έως το τέλος τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Δαλέκος Κ., Παπαχρήστου Δ.